Dziesięciu uczonych w finale polskiej edycji FameLab
Dziesięciu uczonych znalazło się w finale czwartej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę konkursu poznamy 25 kwietnia.
FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. W szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o wybranych przez nich zagadnieniach badawczych.
W czwartej edycji konkursu znalazło się blisko 90 zgłoszeń. Spośród nich jury wybrało 25 półfinalistów, którzy w sobotę zaprezentowali się na scenie CNK. Do ścisłego finału wybrano 10 najlepszych, wśród których znaleźli się: Jakub Bochiński z The Open University w Milton Keynes; Mariusz Gogól i dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Grabczan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Aleksandra Klemba z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Rafał Mostowy z Imperial College w Londynie; dr Jan Paczesny, mgr inż. Łukasz Richter z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; Alicja Wolny z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Sobotnie wystąpienia uczestników oceniali m.in.: fizyk prof. Arkadiusz Orłowski - kierownik Katedry Informatyki SGGW; genetyk prof. Paweł Golik - dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego; dziennikarka i popularyzatorka nauki Irena Cieślińska - zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik.
Kandydaci mają teraz dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.
25 kwietnia z grona finalistów jury wyłoni laureata polskiej edycji konkursu, który weźmie udział w światowym finale, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma on także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy od British Council. Nagrody wręczą także partnerzy konkursu.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: famelab, konkurs
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje