Dlaczego marihuana wzmaga apetyt?
W popkulturze utrwalił się obraz użytkownika marihuany, który zajada się różnorakimi przekąskami. Zespół neurobiologów zawiadamia na łamach Nature, że obraz ten jest autentyczny. Dopatrzono się bowiem mechanizmu, który odpowiada za zintensyfikowane łaknienie po użyciu marihuany.
Już w zeszłym roku zespół neurologów z Europy stwierdził, że kannabinoidy działają na korę węchową myszy, przez co zwierzęta lepiej wyczuwają pożywienia. To jednak nie wytłumaczyło, dlaczego rozsmakowywały się też w żywności o słabym aromacie.
Aktualnie naukowcy, pracujący pod kierownictwem Tamasa Horvatha z Yale University skoncentrowali się na receptorach kannabinoidowych w mózgach ludzi i zwierząt. Badacze oczekiwali, że po wypaleniu marihuany receptory wysyłają sygnały, które oddziałują tłumiąco na neurony regulujące łaknienie. To spowodowały pojawienie się ochoty na zjedzenie czegokolwiek.
Ku zaskoczeniu badaczy wyjaśniło się, że kannabinoidy zwiększają, a nie zmniejszają, aktywność neuronów odpowiedzialnych za regulację łaknienia. Skąd zatem chęć na zakąskę? Bliższe badania pokazały, że neurony, pod wpływem kannabinoidów, nie emitują swoich zwyczajnych sygnałów prowadzących do minimalizacji apetytu. W miejsce tego dochodzi do emisji endorfin, które trafiają do normalizującego apetyt podwzgórza i wywołują chęć zjedzenia czegoś.
Marihuana oszukuje układ odpowiedzialny za kontrolę apetytu - zauważył Horvath. Tymaczem, jak się okazuje, stymulowany marihuaną organizm nie ma chęci na jakiekolwiek jedzenie, ale generalnie na słone tłuste przekąski lub słodycze. Ta właściwość marihuany może być pomocna w terapiach antynowotworowych, ponieważ skłoni chorych do konsumowania dodatkowych kalorii, oraz w różych chorobach, w których występuje brak apetytu.
Źródło: Reuters
Tagi: marihuana, apetyt, mozg, receptor, sygnal, receptor kannabinoidowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje