Bakterie produkujące paliwo z wodoru
Jakiś czas temu stworzono liść nienaturalny - sztuczny, który wprost z energii słonecznej potrafi produkować wodór. Jednak problem tkwi w tym że, jest niewiele pojazdów na wodór. Biologom z Uniwersytetu Harward udało się stworzyć bakterie produkujące płynne paliwo z wodoru.
Procedura polega na tym iż, wykorzystuję się liść sztuczny aby energia słoneczna gromadzona była w wodorze, a stworzone na przez badaczy bakterie potrafią go przetworzyć w bazujące na alkoholu paliwo - izopropanol.
Udało rozwiązać się też problem powstania reaktywnego tlenu, przez który ginęły bakterie. Nowe bakterie są bardzo odporne wobec czego reakcja jest wydajniejsza. Nowe doświadczenie umożliwia przetwarzanie energii słonecznej wprost w biopaliwo i dzięki użyciu bakterii nie musi być dostępu światła, tak jak było w przypadku alg.
Jednak zanim takie rozwiązanie zacznie być stosowane w rzeczywistości pozostanie do rozwiązania kilka innych problemów. Przykładowo zapewnienie takiej farmie dopływu dwutlenku węgla koniecznego do działania całej reakcji. Ale krok po kroku zbliżamy się do tego, że paliwo będzie można produkować wprost ze słońca.
Źródło: National Geographic
Tagi: energia sloneczna, wodor, bakterie, paliwo
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje