Oksytocyna do zachowania trzeźwości
Badania walki z alkoholizmem wykazały, iż bardzo pomocne z tym nałogiem będzie działanie hormonu oksytocyny czyli hormonu miłości/przywiązania.
Naukowcy chcą wykorzystać oksytocynę w hamowaniu uwalniania dopaminy wywołanego przez alkohol. Doświadczenie wykonano na szczurach. Część zwierząt była trzeźwa i chodziła swobodnie po klatce, druga grupa szczurów była odurzona alkoholem i siedziała w koncie, natomiast trzecia grupa szczurów poddana była działaniem oksytocyny a następnie alkoholu i zachowywała się jak grupa pierwsza.
Następny eksperyment dotyczył wytrzymałości szczurów na wiszenie łebkiem w dół. Pierwsza grupa wytrzymała 10-15 sekund, druga dwie sekundy natomiast trzecia około 10 s. Oksytocyna praktycznie niwelowała działanie alkoholu.
Badania potwierdzają także, że hormon, może zapobiec działaniu alkoholu w ilości około półtorej butelki wina, natomiast już nie będzie działał po spożyciu 1,5litra wódki, ponieważ takie duże stężenie alkoholu powoduję wiązanie go z receptorami GABA w synapsach gdzie oksytocyna nie może dotrzeć. Dodatkowo naukowcy mają nowe przypuszczenia, że oksytocyna może zmniejszyć spożycie i ochotę na alkohol jak również złagodzić zespół abstynencyjny.
Już teraz planowane są liczne eksperymenty na ten temat. Niestety istnieje problem związany z dostarczeniem odpowiednich stężeń hormonu pacjentom, naukowcy jednak mają nadzieję zaprojektować mniejsze cząsteczki, które będą spełniały funkcję oksytocyny.
Źródło: ABC News/New Scientist
Tagi: oksytocyna, trzezwosc, zakochanie, hormon
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje