Dlaczego grupa krwi 0 chroni przed malarią?
Od dawna jest oczywiste, że ludzie z grupą krwi 0 są osłaniani przed ciężką malarią, a osoby z grupą krwi A często zapadają w śpiączkę i umierają. Niedawno badacze z Karolinska Institutet przedstawili kluczową rolę odgrywaną przez wydzielane przez zarodźce sierpowe (Plasmodium falciparum) polipeptydy RIFINs (od ang. repetitive interspersed families of polypeptides).
W ciężkich przypadkach malarii zainfekowane czerwone krwinki ograniczają przepływ krwi w naczyniach włosowatych (zjawisko to zwane jest tworzeniem się rozet). Niedomiar tlenu powoduje uszkodzenia tkanki i prowadzi do wspomnianej uprzednio śpiączki oraz zgonu.
Podczas gdy Szwedzi prowadzili eksperymenty w hodowlach komórek i na zwierzętach, spostrzegli, że na powierzchni zarażonych erytrocytów zachodziła ekspresja RIFINs. Polipeptydy te zachowywały się jak klej, który silnie (preferencyjnie) wiązał się z czerwonymi krwinkami grupy A, a delikatnie z erytrocytami grupy 0.
Twórcy publikacji z pisma Nature Medicine twierdzą, że RIFINs odgrywają podstawową rolę w rozwoju ciężkiej malarii i z tego powodu wpływają na rozkład występowania grup krwi na świecie. Grupa 0 jest powszechna w obszarach objętych malarią i np. w Nigerii ma ją ponad połowa populacji.
Jak zaznacza prof. M. Wahlgren, bowiem RIFINs znajdują się w kilku wersjach, długi okres minął zanim badacze określili, który z nich jest odpowiedzialny za przedstawiony mechanizm.
Źródło: Science Daily
Tagi: malaria, krew, grupa krwi
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje