Lasy deszczowe pochłaniają coraz mniej CO2
Grupa brytyjskich badaczów przez około 30 lat przyglądała z Amazońskim lasom deszczowym. Ostatecznie badania wykazały, iż zielone płuca Ziemi powoli tracą zdolność pochłaniania węgla z atmosfery i przestają działać jako hamulec zmian klimatycznych.
Dane z 80 lat dwudziestego wieku wykazały, iż śmiertelność drzew w Amazonii drastycznie wzrosła. Naukowcy twierdzą, że ma to związek z emitowanym przez społeczeństwo węglem. Drzewa żyją szybciej i dlatego giną młodziej.
Dodatkowo za śmierć drzew przyczyniły się ostatnie susze i wysokie temperatury. Jeszcze w latach 90 dżungla amazońska była w stanie pochłonąć rocznie dwa miliardy ton dwutlenku węgla z atmosfery oczyszczając naszą atmosferę, jednak dziś jest potrafi ona pochłaniać go o wiele mniej, a jednocześnie rosnące uprzemysłowienie Ameryki Południowej doprowadziło do tego, że dżungla pochłania mniej CO2 niż tamtejsi mieszkańcy emitują.
Wnioskując, można stwierdzić, iż nawet gdy zredukujemy nasza emisję węgla do atmosfery to i tak lasy nie poradzą sobie z oczyszczania całego węgla w powietrzu. Problem nadal jest nie rozwiązany i prowadzone są wciąż badania w tym kierunku.
Źródło: University of Exeter
Tagi: las deszczowy, dwutlenek wegla, pochlanianie, klimat, atmosfera
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje