Klej do zaklejania ran pooperacyjnych
Większość istniejących klejów nie nadaje się do celów medycznych - są toksyczne i drażnią tkanki albo tracą przyczepność w obecności płynów ustrojowych. W przypadku innych – np. fibryny - cena jest wysoka, a właściwości klejące nienajlepsze.
Jak jednak wykazał Haeshin Lee z Korea Advanced Institute of Science and Technology, mieszanina dwóch niedrogich składników - kwasu taninowego i glikolu polietylenowego - pozwala pewnie kleić tkanki mimo obecności śluzu czy krwi. Sklejone w ten sposób tkanki można rozkleić i znów połączyć (podobnie jak można przeklejać samoprzylepne karteczki).
Ta ostatnia właściwość może się przydać w razie reoperacji.
Uzyskiwanie nowego kleju, nazwanego TAPE jest wyjątkowo łatwe - wystarczy tylko zmieszać odpowiednio czysty PEG z kwasem taninowym.
Kwas taninowy to substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych występująca w organizmach roślin (także w winie, któremu nadaje cierpki smak). Ma też działanie przeciwzapalne, zmniejsza krwawienia i ogranicza wrażliwość zakończeń nerwowych. Glikol polietylenowy (PEG) jest nieszkodliwą substancją syntetyczną, często wykorzystywaną w kosmetyce, ale także w medycynie – m.in. ułatwia zrastanie się przerwanych włókien nerwowych.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: rana, kwas taninowy, klej, tkanka, wino
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje