Psy wywąchują substancje powiązane z nowotworem
Umiejętności psów zostały przetestowane na próbkach pobranych od ponad 900 mężczyzn – 362 chorych na raka prostaty i 540 zdrowych. Naukowcy współpracowali z włoskim szpitalem klinicznym i Wojskowym Centrum Weterynaryjnym Włoskiego Ministerstwa Obrony.
»Medscape« tak relacjonuje procedurę testowania: „Przewodnik oprowadzał jednego psa wokół misek przykrytych siatką. Pies zataczał jedno pełne koło, a przy drugim obejściu przystawał przy konkretnych miskach, jeżeli zawierały mocz z zapachem nowotworu prostaty”.
Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie »Journal of Urology«, wykazały trafność diagnostyczną psów na poziomie powyżej 97% zarówno pod względem czułości, jak i swoistości. W przypadku pierwszego psa, czułość była na poziomie 100%, a swoistość – 98,7%. A w przypadku drugiego, czułość wyniosła 98,6%, a swoistość 97,6%. Obydwa psy są także ekspertami w wykrywaniu materiałów wybuchowych.
Psy były równie sprawne w wykrywaniu nowotworów prostaty niskiego ryzyka, co postaci bardziej zaawansowanych – jak zauważył kierownik naukowy, dr Gianluigi Taverna w wypowiedzi dla »Medscape«: „Pies zapewnia reakcję jakościową, a nie ilościową”.
Wyniki doprowadziły zespół badawczy do konkluzji, że „wyszkolony układ węchowy psa jest w stanie wykrywać lotne związki organiczne swoiste dla nowotworu prostaty w próbkach moczu z wysoką szacowaną czułością i swoistością”. Naukowcy zastrzegli jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby przestudiować potencjalną wartość prognostyczną takiej procedury w rozpoznawaniu nowotworu prostaty.
Claire Guest z organizacji charytatywnej Medical Detection Dogs w wypowiedzi dla »The Guardian« zauważyła, że wyniki nowych badań są „spektakularne”. Jak dodała: „Dostarczają nam kolejnego dowodu na to, że psy potrafią wykrywać nowotwory u ludzi. Szczególnie ekscytującym jest fakt, że mamy tak wysoki odsetek powodzenia w wykrywaniu nowotworu prostaty, w przypadku którego istniejące testy są żałośnie niezadowalające”.
Dr Taverna postrzega wyniki jako „prawdziwą szansę kliniczną”. Istnieje nadzieja, że ustalenia zaowocują scenariuszem, w którym specjalnie przeszkolone psy mogłyby zapewnić nieinwazyjną metodę wykrywania nowotworów.
Więcej informacji:
http://www.jurology.com/article/S0022-5347%2814%2904573-X/abstract
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: prostata, rak, nowowtwor, pies, wech, nos, zapach
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje