Poznano kolejny nowotwór zakaźny
W kwietniowym wydaniu czasopisma Cell został zamieszczony artykuł o odkryciu nowego zaraźliwego nowotworu. Uczeni z Howard Hughes Medical Institute i Columbia University ustalili, że wybuchy epidemii białaczki, które zdziesiątkowały niektóre populacje małżów wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, były wywołane zarażaniem się jednych osobników od drugich. S. Goff, jeden z autorów badań stwierdził, że uzyskane dowody wskazują, iż guzy są zaraźliwe.
Komórki nowotworowe mogą szerzyć się wśród zwierząt. Wiadomo, że tak się dzieje, ponieważ genotypy komórek guzów nie odpowiadają genotypom chorych zwierząt, a wywodzą się od pojedynczej linii komórek - Nowotwór rozpoczął się u jednego zwierzęcia, u którego komórki nowotworowe się namnożyły, uwolniły i wraz z wodą roznosiły na inne zwierzęta.
Do tej pory nauka znała dwa przypadki zaraźliwych nowotworów. Jeden to zakaźny psi guz weneryczny (CTVT), który rozprzestrzenia się pomiędzy psami drogą płciową, a drugi to zakaźny nowotwór pyska, na który zapadają diabły tasmańskie.
Już w trakcie początkowych badań zespół Goffa spostrzegł, że w komórkach nowotworowych występuje wyraźnie większe zagęszczenie pewnej konkretnej sekwencji DNA, którą naukowcy nadali miano Steamer. W sprawnych komórkach Steamer występował w 2-5 kopiach, w komórkach chorych znajdowano do 150 kopii. Wstępnie sądzono, że to skutek naturalnych procesów zachodzących osobno u każdego zwierzęcia, jednak prędko okazało się, że komórki nowotworowe u zwierząt żyjących w różnych lokalizacjach były niemal jednakowe pod względem genetycznym. Były klonami.
Uczeni nie tylko odkryli kolejny znany nowotwór zakaźny, ale upewnili się, że komórki nowotworowe mogą przetrwać w słonej wodzie na tyle długo, by dotrzeć do innego zwierzęcia i je zarazić. Na razie nie jest jasne, czy przytoczony nowotwór może zarażać też inne skorupiaki.
Najnowsze odkrycie ukazuje, że nowotworów zakaźnych może być więcej niż przypuszczamy.
Źródło: BiologyNews
Tagi: nowotwor, epidemia, bialaczka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje