Sekret wiecznej młodości ukryty w białkach
Uczeni z Uniwersytetu Cornella zbadali niedawno histonowe białko H3, które wiąże kwas dezoksyrybonukleinowy (czyli DNA), i zaobserwowali, że u nicieni oraz muszek owocówek zmiany w tym białku związane z wiekiem oddziałują na ekspresję genów, a zatem przypuszczalnie także u ludzi białko to może skrywać sekret wiecznej młodości.
Badacze skupili się tu na modyfikacji tego białka nazwanej H3K36me3 i sprawdzili jak ekspresja genów przebiega u młodych i starych osobników nicienia Caenorhabditis elegans, który w wielu analizach jest stosowany jako organizm modelowy ze względu na prosty genom.
Jeżeli modyfikacja ta pojawiała się sporadycznie to ekspresja genów znacznie zmieniała się z wiekiem, jeśli jednak pojawiała się ona częściej to geny były bardziej stabilne, nawet u starych osobników. Następnie badacze postanowili sprawdzić czy nie jest to właściwość występująca tylko u C. elegans i wykonali takie same testy na muszkach owocówkach, a więc organizmie różniącym się od nicieni. Zaobserwowano, że działa u nich ten sam mechanizm co oznacza, że prawdopodobnie jest on obecny także w naszych organizmach, a tym samym powinno dać się zatrzymać młodzieńczą ekspresję genów u ludzi starszych poprzez modyfikację białka H3. Dalszym krokiem będzie sprawdzenie czy na pewno metoda ta działa u ssaków i dalej, u ludzi, a także dokładniejsze zbadanie białka H3, którego funkcja do dziś pozostaje tajemnicą.
Źródło: Cornell University
Tagi: białko, gen, dna, mlodosc, wiek, muszka owocowa, nicien, bialko histonowe
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje