Zmiana diety w dwa tygodnie zwiększa ryzyko raka
Żyjemy tak szybko, że niejeden z nas zapomina o odpowiednim odżywianiu. Badacze z Imperial College London zdecydowali się sprawdzić czy to nie dieta przypadkiem odpowiada za to, że mieszkańcy Afryki czy Dalekiego Wschodu dużo rzadziej chorują na raka jelita grubego niż mieszkańcy szeroko pojętego zachodu. I wynik ich badań jest naprawdę wstrząsający.
W trakcie prób grupa mieszkańców Afryki (i to celowo wybrano ludzi nie z miast, lecz z odległych od cywilizacji wsi) i Amerykanów (żeby zniwelować wpływ genetyki byli oni czarnoskórzy) zmieniła się dietami na dwa tygodni - pierwsza grupa zaczęła żywić się hamburgerami, frytkami i innymi pokarmami powszechnymi na zachodzie, a druga pokarmem bogatym w błonnik i ubogim w tłuszcze i białka.
Przed badaniami przeprowadzono kolonoskopię, która wykazała, że prawie połowa Amerykanów miała w swoim jelicie polipy - narośle, które mogą być niegroźne, lecz mogą się także przeobrazić w raka. Zarazem nie zarejestrowano nich u ani jednego z Afrykanów.
Raptem po dwóch tygodniach od zamiany u Amerykanów dostrzeżono wyraźną poprawę, stan zapalny jelita znacznie spadł, a z kolei ryzyko wystąpienia raka u przedstawicieli Afryki przerażająco wzrosło. Twórcy badań uważają, że odpowiada za to zawarty w afrykańskiej diecie błonnik, na który bakteryjna flora jelitowa reaguje generując sporo maślanu butylu - związku znanego ze swych właściwości antyrakowych.
To jak szybko dieta wpływa na ryzyko pojawienia się raka okrężnicy potwierdza poprzedni eksperyment, według którego japońscy imigranci na Hawaje już po jednym pokoleniu mieli takie same ryzyko wystąpienia raka jelita grubego co rdzenni mieszkańcy wysp.
A zatem wnioski są łatwe - nasz zachodni jadłospis nie jest rozsądny, ale na jego zmianę organizm odpowiada bardzo szybko. Także nigdy nie jest zbyt późno na to aby zadbać o siebie - wystarczy usunąć z diety nieco tłuszczów i białek, a w ich miejsce dodać błonnik.
Źródło: Science Daily
Tagi: dieta, nowotwor, zywienie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje