Badanie mózgu pomocne w rzuceniu nałogu palenia?
Merideth Addicott z Duke University w Durham w Północnej Karolinie twierdzi, że wskazuje na to skanowanie mózgu palaczy. Specjalista wraz ze swym zespołem przy użyciu rezonansu magnetycznego przebadał 85 palaczy obojga płci, którzy na potrzeby badań zgodzili się podjąć próbę rzucenia palenia. Skanowanie ich mózgu przeprowadzono miesiąc przed tą próba, a potem 10 tygodni po jej rozpoczęciu.
Badane osoby, których średnia wieku wyniosła 38 lat, paliły prawie paczkę papierosów dziennie przez 19 lat. W okresie obserwacji prawie połowie z nich udało się zaprzestać palenia. Pozostali powrócili do nałogu, wypalali co najmniej jeden papieros dziennie. Ochotnicy posiłkowali się wyłącznie nikotynową terapią zastępczą stosowaną w plastrach. Innych metod pomagających pozbyć się nałogu nie oferowano.
Addicott twierdzi, że w wszyscy palacze, którzy przestali palić, mieli jedną wspólną cechę: w ich mózgu było więcej połączeń między tzw. wyspą, niekiedy nazywaną piątym płatem kory mózgowej, oraz znajdującą się w płacie czołowym korą somatosensoryczną. Kora ruchowa odpowiedzialna jest za planowanie i wykonywanie ruchów dowolnych ciała, z kolei wyspa jest swego rodzaju przełącznikiem między światem zewnętrznym i wewnętrznym, kontroluje impulsy, zachcianki i pragnienia.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mozg, badania, nalog, tyton, palenie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje