Lek na raka może pomagać także przy urazach rdzenia
Nutliny to rodzina pochodnych cis-imidazolu, które blokują hamowanie przez białko mdm2 przeciwnowotworowego działania białka p53. Za najbardziej obiecującą uważana jest nutlina-3. Dotychczasowe badania kliniczne wykazały, że związki te mogą być bezpiecznie stosowane w leczeniu nowotworów.
Rdzeń kręgowy, choć ukryty w kanale utworzonym przez łuki kręgów, może ulegać uszkodzeniu przy poważnych urazach. Przerwanie tworzących rdzeń włókien nerwowych prowadzi do porażenia mięśni, utraty czucia i innych poważnych następstw. W odróżnieniu na przykład od nerwów kończyn, rdzeń niemal nie ulega regeneracji.
Zespół profesora Simone di Giovanni z londyńskiego Imperial College wykazał, że podawanie nutlin dorosłym myszom z częściowo przeciętym rdzeniem kręgowym pozwala na odzyskanie przez nie sprawności. Związki te hamują działanie białek ograniczających wzrost włókien nerwowych.
75 proc. leczonych nutlinami sparaliżowanych myszy odzyskało zdolność do chodzenia po drabince, podczas gdy stan zwierząt, którym nutlin nie podawano uległ jedynie niewielkiej poprawie.
Jak zaznaczają autorzy badań, trzeba je będzie powtórzyć na szczurach, których rdzeń kręgowy bardziej przypomina ludzki. Badania na ludziach mogłyby się rozpocząć za mniej więcej 10 lat.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: uraz, lek, nutlina, rdzen kregowy, rak
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje