Genetyczny wyścig zbrojeń między komarami i ludźmi
Od 5 nawet do 20 proc. genomu z populacji komarów jest poddawane stałej ewolucyjnej presji - twierdzą naukowcy badający te owady w różnych rodzajach środowisk w USA i Rosji. Jest to ich zdaniem mocny dowód, że populacje komarów przystosowują się do środowiska i ludzi na lokalnym poziomie.
To oznacza, że w poszczególnych populacjach może ewoluować odporność na pojawiające się w danej okolicy niekorzystne czynniki (np. stosowanie środków ochrony przed owadami), które zmuszają populacje komarów do ewolucji.
"Komary przystosowują się do ciepła, stylu życia, pestycydów i innych tego typu rzeczy, a ślady tego przystosowania widzimy w ich genomie" - mówi jeden z autorów badania, Sergey Nuzhdin z Dornsife College of Letters na University of Southern California.
Na potrzeby badania naukowcy z USA i Rosji badali sekwencję genomów komarów z różnych populacji: żyjących w miastach i na terenach podmiejskich w obu krajach. Zbadali dwa spokrewnione gatunki: Culex pipiens i Culex torrentium.
Później ustalali, które geny ewoluowały najszybciej.
W trakcie kopiowania genów może dochodzić do różnych błędów. Nie jest to groźne, jeśli w danej populacji organizmów znajduje się wiele odmian jakiegoś genu. Jeśli jednak wszyscy członkowie populacji posiadają niemal idealne jego kopie - rośnie prawdopodobieństwo, że takie geny staną się przedmiotem działania doboru naturalnego.
Podczas badań komarów naukowcy stwierdzili, że bardziej zróżnicowane są odmiany genów pomiędzy populacjami komarów geograficznie oddalonymi, a mniej - między populacjami żyjącymi bliżej, ale w różnych rodzajach środowisk.
To znaczy, że komary żyjące w okolicach miast w USA mają więcej wspólnego z komarami z amerykańskich miast niż z komarami podmiejskimi z Rosji.
Naukowcy sądzą, że ich badania mogą być pomocne dla opracowania lepszych strategii zwalczania komarów.
Komary C. pipiens mogą przenosić wirusa Gorączki Zachodniego Nilu - choroby, na którą nie ma dziś szczepionki ani lekarstwa. Spośród 2205 przypadków tej choroby, jakie w 2014 r. zgłoszono w USA, 801 miało miejsce w Kalifornii, z czego 31 zakończyło się śmiercią zakażonych osób.
Tagi: komar, ewolucja, genom, gen
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje