Nowatorska metoda leczenia nowotworów
DCO jest jednym z czterech ośrodków w kraju, który wykonuje tzw. dootrzewnową chemioterapię perfuzyjną w hipertermii. To metoda polegająca na usunięciu tkanek zmienionych nowotworowo, które pojawiły się w otrzewnej w wyniku przerzutów, a następnie na wprowadzeniu w miejsce wyciętych guzów roztworu cytostatyków o temperaturze 43 stopni Celsjusza.
„Ta metoda dotyczy przede wszystkim chorych na raka jelita grubego, jajnika czy żołądka, czyli 15 proc. wszystkich nowotworów. To nowotwory, które dają przerzuty do otrzewnej i wówczas tradycyjna chemioterapia jest mało skuteczna w leczeniu” - powiedział w środę dziennikarzom prof. Marek Bębenek z DCO.
DCO rozwija tę metodę leczenia nowotworów od dwóch lat. Do tej pory temu zabiegowi poddano 50 pacjentów. „Nie mieliśmy jak dotąd powikłań śmiertelnych, pomimo bardzo rozległych operacji usuwania guzów nowotworowych z otrzewnej. Poważniejsze powikłania pooperacyjne w postać na przykład czasowej niewydolności nerek czy krwawienia zdarzają się u 15 proc.” - powiedział prof. Bębenek.
Nowotarska metoda leczenia tego typu nowotworów przedłuża pacjentom życie o średnio pięć lat. „Tymczasem pacjenci z przerzutami do otrzewnej leczeni tradycyjną chemioterapią w ciągu dwóch lat umierają” - dodał prof. Bębenek.
Lekarz dodał, że w przypadku niektórych nowotworów zastosowanie tej metody może spowodować całkowite wyleczenie. „Daje ona możliwość całkowitego wyleczenia w przypadku takich nowotworów jak pseudośluzak otrzewnej czy międzybłoniak otrzewnej” - dodał prof. Bębenek.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: leczenie, nowotwor, otrzewna, operacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje