Kwas moczowy wspomaga terapie po udarze mózgu
Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi jest czynnikiem ryzyka różnych chorób lub wskaźnikiem ich występowania. Są to m.in.: dna moczanowa (zapalna choroba układu kostno-mięśniowego), kamienie nerkowe, niewydolność nerek, łuszczyca. W niektórych badaniach podwyższone stężenie tego związku powiązano również z wyższym ryzykiem chorób układu krążenia, w tym - paradoksalnie - z udarem mózgu.
W najnowszym badaniu naukowcy z Hospital Clinic i Provincial de Barcelona wykazali, że kwas moczowy można wykorzystać w leczeniu kobiet po niedokrwiennym udarze mózgu. Jest on efektem zablokowania tętnicy (przez zakrzep lub zator) doprowadzającej krew z tlenem i substancjami odżywczymi do mózgu i stanowi aż 80 proc. wszystkich przypadków udaru.
Standardowym sposobem leczenia osób z niedokrwiennym udarem mózgu jest podanie leku trombolitycznego (tzw. tkankowy aktywator plazminogenu), który rozpuszcza skrzeplinę w zablokowanej tętnicy. Można to jednak zrobić w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia udaru, a w szczególnych wypadkach w ciągu 6 godzin.
Udrożnienie tętnicy pozwala na ponowny dopływ tlenu do tkanki mózgu, procesowi temu towarzyszy jednak nagły wzrost stężenia wolnych rodników - produktów przemiany materii, które w nadmiarze uszkadzają okoliczne komórki i tkankę nerwową. Kwas moczowy jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki i w ten sposób może przeciwdziałać dodatkowym uszkodzeniom mózgu.
W badaniu o akronimie URICO-ICTUS udział wzięło 206 kobiet i 205 mężczyzn po udarze niedokrwiennym mózgu. Wszystkim podano lek trombolityczny, dodatkowo połowie pań i połowie panów wstrzyknięto dożylnie kwas moczowy w dawce 1000 mg, a pozostałym – placebo.
Po upływie 90 dni okazało się, że 42 proc. kobiet leczonych kwasem moczowym miało minimalny stopień niepełnosprawności lub nie miało go wcale, podczas gdy w grupie leczonej placebo odsetek ten wyniósł 29 proc. W mózgach pań leczonych przeciwutleniaczem stwierdzano też mniej uszkodzeń tkanki nerwowej. W przypadku mężczyzn nie wykazano różnic w stopniu niepełnosprawności między grupą leczoną kwasem moczowym oraz grupą leczoną placebo.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: udar mozgu, mozg, terapia, kwas moczowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje