Na rozwikłaniu tajemnicy alergii skorzystają miliony
Atopowe zapalenie skóry (AD), nazywane także wypryskiem atopowym, to zapalenie skóry objawiające się swędzeniem, zaczerwienieniem, opuchnięciem i spękaniem skóry. Wiele osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry zapada w późniejszym okresie życia na katar sienny albo astmę. Naukowcy mają nadzieję, że wczesne rozpoznanie osób z grupy ryzyka mogłoby skutkować szybszym wdrażaniem środków profilaktycznych.
Naukowcy prowadzący badania – których wyniki zostały niedawno opublikowane w »Journal of Allergy and Clinical Immunology« – korzystają ze wsparcia projektów ODIN (Food-based solutions for Optimal vitamin D Nutrition and health through the life cycle) oraz IFAAM (Integrated Approaches to Food Allergen and Allergy Risk Management). Od 2013 r. partnerzy obydwu tych dofinansowanych ze środków UE inicjatyw dążą do pogłębienia wiedzy naukowej o powiązaniach żywienia ze zdrowiem.
W ramach projektu IFAAM mają zostać opracowane nowe, sprawdzone empirycznie podejścia i narzędzia, które udoskonalą zarządzanie alergenami w żywności oraz pomogą w przygotowaniu skutecznych planów postępowania z alergią pokarmową i zaleceń dietetycznych. Pogłębienie wiedzy o czynnikach ryzyka u noworodków i dzieci ma dla inicjatywy kluczowe znaczenie. Najpierw przeanalizowano i porównano dane o reakcjach alergicznych na różne składniki żywności, takie jak mleko w proszku, białko jaja w proszku czy orzechy włoskie, laskowe i ziemne. Dzięki temu zespół był w stanie rozpoznać główne czynniki ryzyka.
Następnie partnerzy projektu zamierzają przygotować standardowy proces zarządzania, aby pomóc na tyle na ile to możliwe przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją żywności w usuwaniu alergenów z produktów. Wyniki będą również pomocne decydentom przy opracowywaniu skutecznych rozporządzeń paneuropejskich w sprawie bezpieczeństwa żywności w celu minimalizowania ryzyka, na jakie mogą być narażeni konsumenci, co z kolei zwiększy także konkurencyjność europejskiego przemysłu spożywczego.
Aby zadbać o pełne wykorzystanie wszystkich danych, partnerzy projektu zbudują platformę informatyczną online „Allerg-e-lab” na potrzeby wymiany wyników badań, danych i ocen ryzyka zatwierdzonych w warunkach klinicznych.
Tymczasem partnerzy projektu ODIN opracowują bezpieczną i skuteczną strategię zdrowia publicznego, która ma zapobiegać niedoborowi witaminy D. Zagrożone nim są osoby, które mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, cierpią na alergię na mleko lub są na ścisłej diecie wegańskiej.
Przeprowadzone zostaną cztery indywidualne, randomizowane badania kliniczne z udziałem kobiet ciężarnych, dzieci, nastolatków i imigrantów w celu oceny poziomu niedoboru witaminy D i zapotrzebowania na nią. Następnie opracowane zostaną innowacyjne rozwiązania żywnościowe w celu zwiększenia ilości witaminy D w łańcuchu dostaw żywności poprzez połączenie biofortyfikacji mięsa, ryb, jaj, sera, grzybów i drożdży spożywczych. Wreszcie ta nowa żywność przejdzie testy pod kątem efektywności i bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy spełnia surowe normy UE.
Zakończenie projektów IFAAM i ODIN zaplanowano na rok 2017.
Więcej informacji:
ODIN
http://www.odin-vitd.eu/
IFAAM
http://www.inflammation-repair.manchester.ac.uk/ifaam
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: alergia, atopowe zapalenie skora, swiad, wyprysk
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje