Konkurs na Międzynarodowe Agendy Badawcze
Międzynarodowe Agendy Badawcze mają być wyspecjalizowanymi, wiodącymi w skali światowej jednostkami naukowymi, stosującymi najlepsze światowe praktyki w identyfikowaniu programów i tematów badawczych, polityce personalnej, zarządzaniu pracami B+R oraz komercjalizacji wyników prac B+R.
Przeznaczone na dofinansowanie około 126 mln euro pozwoli na wsparcie około 10 jednostek realizujących MAB-y. Wyłonione zostaną one w trzech konkursach planowanych na lata: 2015, 2016 i 2017. "Fundacja planuje ogłoszenie pierwszego konkursu i dokumentacji konkursowej w ramach projektu MAB we wrześniu 2015 r. Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu planowane jest na drugi kwartał 2016 r." - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Wniosek w konkursie będzie mógł złożyć wybitny uczony z Polski lub zagranicy, o uznanym dorobku naukowym, który weźmie odpowiedzialność za merytoryczną realizację projektu i będzie liderem grupy badawczej w jednostce realizującej MAB oraz zostanie kierownikiem tej jednostki.
Przedstawiona przez niego agenda badawcza ma być odpowiedzią na jasno sprecyzowane wyzwanie naukowe lub społeczno-gospodarcze, wpisujące się w zakres tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. "Agenda badawcza, obok precyzyjnie określonego problemu badawczego, powinna cechować się nowatorskim i konkurencyjnym podejściem do jego rozwiązywania, które powinno zapewnić jednostce realizującej MAB zdobycie czołowej pozycji na świecie wśród jednostek zajmujących się podobną problematyką badawczą" - czytamy w informacji FNP.
Projekt „Międzynarodowe Agendy Badawcze” jest wzorowany na programie „Teaming for Excellence” ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020. Projekt jest współfinansowany w ramach IV osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Szczegółowe informacje na temat projektu MAB są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/ogloszenie-w-sprawie-planowanej-realizacji-przez-fnp-projektu-miedzynarodowe-agendy-badawcze/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: konkurs, mab, Międzynarodowe Agendy Badawcze
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje