Bardziej uniwersalna szczepionka przeciwko grypie
Dotychczasowe badania na zwierzętach (myszach, fretkach i małpach) dały obiecujące wyniki – większość zwierząt wytworzyła przeciwciała i nie uległa wirusowi ptasiej grypy (H5N1). Konieczne są jeszcze próby z udziałem ludzi, które mogą potrwać kilka lat.
Grypa jest chorobą bardzo zakaźną – przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Powierzchnia wirusa grypy pokryta jest strukturami przypominającymi lizaki. To hemaglutynina. "Lizaki", przeciwko którym ludzki organizm wytwarza przeciwciała, ulegają ciągłym mutacjom, jednak ich "patyczek" pozostaje zawsze taki sam. I właśnie tę stałość "patyczka" hemaglutyniny wykorzystuje nowa szczepionka.
Aby pozbawiony lizakowatej części "patyczek" się nie rozpadł, zespół z National Institutes of Health wzmocnił go białkiem ferrytyną, podczas gdy specjaliści z Crucell Vaccine Center ustabilizował ten fragment hemaglutyniny zmieniając część aminokwasów.
Uniwersalna szczepionka mogłaby zapewnić pewną i trwającą nawet całe życie ochronę przed grypą, eliminując konieczność corocznego szczepienia szczepionką zgodną (albo i nie) z aktualnie zagrażającym, zmutowanym szczepem. Zanim oparta na przewidywaniach ekspertów szczepionka trafi do użytku, wirus może się jeszcze bardziej zmienić.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: mutacja, wirus, grypa, szczepionka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje