Ujawniono rąbek tajemnicy skrywającej szkielet człowieka
Dzięki dofinansowaniu ze środków UE na kwotę ponad 230 000 EUR i ścisłej współpracy między sześcioma uczelniami z Holandii, Włoch, Brazylii, USA i Indii, liczący 20 członków multidyscyplinarny zespół prof. Teti uzyskał niedawno nowe informacje na temat interakcji między kośćmi a innymi tkankami w trzech kluczowych dla zdrowia obszarach: metabolizm energetyczny; rozwój białaczki; gojenie się złamań, regeneracja tkanek i biokompatybilne implanty ortopedyczne. Badania oparły się po części na wcześniejszych ustaleniach, a także na doświadczeniach in vitro oraz in vivo.
„Nasi koledzy publikują w czołowych czasopismach, między innymi Nature i Cell” – informuje prof. Teti. „Większość wyników ujawniła między innymi ważną rolę lipokainy 2 w utracie kości, funkcję metabolizmu energetycznego w tym kontekście, znaczenie rozregulowania komórek osteoprogenitorowych w leukemogenezie, ścisłą relację komórek kostnych i śródnabłonkowych przy odciążaniu kości szkieletowych upośledzającym osteogenezę oraz udoskonaloną osteointegrację nowych biomateriałów w procesie gojenia się kości”.
Prof. Teti podkreśla, że te przełomowe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez nacisku, jaki został położony w ramach projektu, na wymianę pracowników, szkolenia i działania ukierunkowane na tworzenie sieci kontaktów, a wszystko z zamiarem zbudowania silnych i trwałych pomostów między Europą a innymi regionami świata. „To było niezwykle owocne zarówno dla szkolących się, jak i głównych badaczy. Mieliśmy okazję postawić przed sobą wyzwanie podniesienia swojej wiedzy, umiejętności technicznych i podejść na wyższy poziom i podjęcia bardziej złożonych badań multidyscyplinarnych. Niezwykle cenimy sobie tę możliwość, która umocniła istniejące relacje współpracy i pozwoliła nawiązać nowe”.
Uczestnicy kończą pracę nad trzyletnim projektem bogatsi o wiedzę i kompetencje, zwłaszcza w zakresie przygotowywania modeli zwierzęcych, przeprowadzania prób in vitro oraz in vivo, biologii komórek śródnabłonkowych i oddziaływania typu cross-talk komórek kostnych z hematopoetycznymi, a także kostnych i śródnabłonkowych w warunkach odciążenia, naprawy tkanki oraz zastosowania innowacyjnych biomateriałów do poprawy osteointegracji i gojenia złamań.
Prace nad projektem zakończyły się, ale konsorcjum zamierza nadal zacieśniać współpracę, być może nawet w ramach kolejnego, podobnego programu wymiany. W perspektywie długoterminowej wiedza zgromadzona w toku prac nad INTERBONE, a dotycząca osteoporozy z unieruchomienia, leukemogenezy i gojenia ran może przynieść chorym znaczące korzyści.
Więcej informacji:
INTERBONE
http://www.interbone.org/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: komorka, szkielet, kosc, uklad kostny
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje