WIM jako pierwszy z systemem analiz medycznych
Spotkanie poświęcone było najnowocześniejszemu wyposażeniu diagnostycznemu i terapeutycznemu, jakie powstało w WIM w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakupiono m.in. angiograf obrazujący stan naczyń krwionośnych, najnowszej generacji rezonans magnetyczny o mocy 3 Tesli oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).
„Powstała również hybrydowa sala operacyjna, w której mogą być wykonywane zarówno coraz częściej stosowane zabiegi mało inwazyjne, jak i klasyczne, np. na otwartej jamie brzusznej” - powiedział kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i endowaskularnej, prof. Marek Maruszyński.
Według specjalisty, operacje mało inwazyjne ratują życie chorych, którzy z powodu dużego zagrożenia groźnymi powikłaniami nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji. Jako przykład podał zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej. Dawniej śmiertelność takich operacji była tak duża, że często rezygnowano w ogóle z jej przeprowadzenia.
„Dziś zamiast skalpela używany drobne cewniki wprowadzane do chorego naczynia krwionośnego. W ten sposób leczymy chorego od środka, w miejscu, w którym rozwinęła się choroba” – powiedział prof. Maruszyński.
Podobnie jak hybrydowa sala operacyjna łączy różne urządzenia medyczne i techniki operacyjne, w Wojskowym Instytucie Medycznym powstał system informatyczny „TeleMedNet II” łączący wszystkie najważniejsze urządzenia diagnostyczne ośrodka. „Stworzyło to zupełnie nowe możliwe wykrywania chorób, jak i ich leczenia” – powiedział szef oddziału teleinformatyki WIM, dr inż. Piotr Murawski.
System umożliwia kompleksowe analizowanie wszystkich danych uzyskiwanych w poszczególnych klinikach i oddziałach Instytutu. Włączono do niego m.in. skaner histopatologiczny, który na ekranie przekazuje obraz pobranej od chorego próbki tkanki takiej samej jakości jak ten, który lekarz ogląda pod mikroskopem.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: Wojskowy Instytut Medyczny, system, analiza, medycyna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje