We Wrocławiu powstanie centrum wiedzy o wodzie
Hydropolis to jedyne w Polsce centrum wiedzy w całości poświęcone wodzie. Obiekt powstaje w zabytkowym budynku wrocławskiego MPWiK, który został wybudowany w 1893 r.
„Chcemy by zlokalizowane w centrum Wrocławia Hydropolis stało się nową wizytówką miasta i regionu (…) Takiego miejsca brakowało nie tylko we Wrocławiu, ale również w kraju. Woda jako dobro jest niezbędna dla naszej planety i bez porównania ważniejsza niż złoto, diamenty i pieniądze tego świata, dlatego powinniśmy budować wiedzę na jej temat” – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Zdzisław Olejczyk, prezes wrocławskiego MPWiK.
Otwarcie obiektu zaplanowano na grudzień, jednak pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć Hydropolis w dniach 13-15 listopada.
W Hydropolis będą prezentowane w sumie 64 interaktywne instalacje poświęcone wodzie i jej znaczeniu w różnych aspektach. Zostały one umieszczone w ośmiu strefach tematycznych.
Woda dla przyrody i cywilizacji
Zwiedzający centrum będą mogli m.in zobaczyć projekcję dotyczącą powstania Ziemi, zajrzeć do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 r. dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, czy poznać bliżej faunę i florę oceanów.
Budowa Hydropolis kosztowała 59 mln zł, z czego 35 mln zł to koszt renowacji zabytkowego budynku, w którym znajduje się centrum. Inwestycję w całości zrealizowano ze środków własnych MPWiK.
Miejska spółka traktuję Hydropolis jako przedsięwzięcie biznesowe. „Musieliśmy przeprowadzić niezbędne prace remontowe w zabytkowym zbiorniku wody, który nie pełni już wcześniejszej funkcji, ale generuje koszty. Zdecydowaliśmy się na inwestycję, która tchnęła nowe życie w ten XIX-wieczny obiekt i jednocześnie pozwoliła realizować nasze cele statutowe i misję związaną z edukacją. Hydropolis będzie samo na siebie zarabiać. Biznesplan, któremu towarzyszyły szczegółowe analizy, zakłada zwrot z inwestycji w ciągu 10 lat, a niektóre ekspertyzy mówią nawet o okresie 6-letnim” - powiedział prezes MPWiK.Źródło: www.pap.pl
Tagi: woda, centrum, hydropolis
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje