Białko BRCA1 ważne dla prawidłowego działania pamięci
BRCA1 było dotychczas badane głównie pod kątem wpływu na namnażanie się komórek nowotworowych. Mutacje w obrębie BRCA1 zwiększają ryzyko raka piersi i raka jajnika.
Podczas podziałów komórkowych BRCA1 uczestniczy w naprawie dwuniciowych pęknięć DNA, które pojawiają się, gdy komórki ulegają uszkodzeniom. W przypadku neuronów do pęknięć takich dochodzi także w normalnych warunkach, m.in. w wyniku zwiększonej aktywności mózgu. Wówczas niezbędne jest sprawne działanie mechanizmów naprawy.
Naukowcy z Gladstone Institutes w San Francisco (USA) zredukowali poziom BRCA1 w neuronach myszy, co doprowadziło do nagromadzenia się uszkodzeń DNA oraz kurczenia się neuronów. W rezultacie myszy miały problemy z pamięcią i uczeniem się.
Aby sprawdzić, czy zmniejszenie poziomu BRCA1 może mieć związek z chorobą Alzheimera naukowcy zbadali poziom tego białka w komórkach nerwowych zmarłych osób, u których ta choroba występowała. Okazało się, że poziom ten był od 65 proc. do 75 proc. niższy niż w przypadku osób, które nie miały choroby Alzheimera.
W celu ustalenia przyczyny tej zależności badacze skonfrontowali komórki nerwowe wyhodowane w warunkach laboratoryjnych z amyloidem beta, tj. szkodliwym białkiem, odkładającym się w postaci złogów w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera. Konfrontacja ta doprowadziła do wyraźnego zmniejszenia poziomu BRCA1 w komórkach, co sugeruje, że amyloid może w taki sposób zaburzać proces naprawy DNA w chorobie Alzheimera.
Kolejny eksperyment przeprowadzony na gryzoniach potwierdził, że nagromadzenie amyloidu beta w mózgu prowadziło do obniżenia poziomu BRCA1.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: białko, BRCA1, pamiec, nature
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje