75% polskich dzieci ma próchnicę
Według wyników badań zebranych w ramach akcji, ok. 25 proc dzieci nie myje zębów dwa razy dziennie, a próchnicą dotkniętych jest ponad 75 proc. dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zdaniem ekspertów, statystyki te są zatrważające.
"Tak zły stan uzębienia jest spowodowany niewiedzą i lekceważeniem tego problemu. Dlatego też tak ważne jest zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej wśród dorosłych i dzieci" - przekazał PAP prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. dr hab. Bartłomiej W. Loster.
W ramach trwającej od września akcji, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, bezpłatnymi przeglądami dentystycznymi zostali objęci uczniowie woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego. W Wielkopolsce program zawitał do Poznania, Dopiewa, Piły i Ostrowa Wielkopolskiego, i łącznie wzięło w nim udział ponad 1,7 tys. dzieci. Stomatolodzy biorący udział w akcji podkreślali, że dla wielu dzieci była to pierwsza w życiu wizyta u dentysty.
Zdaniem ekspertów największym problem w walce z próchnicą u dzieci jest wciąż niedostateczna edukacja. Brak też zaangażowania ze strony rodziców, które jest kluczowe, by pomóc dzieciom wypracować prawidłowe nawyki higieny.
"Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów" - mówiła Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej dr Anna Jurczak. "W codziennej higienie jamy ustnej ważny jest sposób wykonywania poszczególnych czynności. Pokazujemy uczniom jak poprawnie szczotkować zęby oraz uczymy jak postępować w sytuacjach, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów. W profilaktyce próchnicy oprócz codziennych, rutynowych działań ważne są również wizyty kontrolne u dentysty, które powinny się odbywać co najmniej raz na pół roku" - dodała.
Poza bezpłatnymi badaniami dentystycznymi przez cały rok szkolny odbywają się lekcje dla ok. 100 tys. uczniów na temat prawidłowej profilaktyki jamy ustnej. Dzieci otrzymują m.in. dwie publikacje edukacyjne - zeszyt "Ja i moje zęby" oraz książeczkę "Ja i mój uśmiech".
Ideą programu "Chrońmy Dziecięce Uśmiechy", współorganizowanego przez Polski Czerwony Krzyż jest profilaktyka chorób jamy ustnej, w tym walka z próchnicą u dzieci. W ramach wszystkich trzech edycji organizatorzy przebadali łącznie prawie 25 tys. dzieci z całego kraju.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: prochnica, dziecko, szkola, stomatolog
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje