11. naukowców z tytułem Very Important Polish Innovator
Młodych polskich innowatorów uhonorowano podczas konferencji „Nauka - innowacyjność - promocja. Wyzwania dla nauki w budowaniu konkurencyjnej gospodarki”. Spotkanie zorganizowała Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego.
Wyróżnieniem VIPI nagrodzono m.in. Olgę Malinkiewicz - prekursorkę niskokosztowej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Laureatka konkursu jest wiceprezesem spółki Saule Technologies, okrzykniętej „Startupem Roku 2014”, która jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów do produkcji ogniw fotowoltaicznych.
Kolejnym z laureatów został dr inż. Michał Bieniek - absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Jako prezes zarządu Apeiron Synthesis SA wraz z zespołem naukowym jest współautorem sześciu międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz ponad 20 artykułów naukowych w dziedzinie syntezy i zastosowania nowych katalizatorów metatezy olefin.
Wśród nagrodzonych znalazł się dr inż. Marek Adamowicz - adiunkt w Katedrze Automatyki Napędu Elektrycznego Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Jest współautorem licznych wdrożeń m.in. pierwszego na świecie transformatora energoelektronicznego dużej mocy do napędów elektrycznych wydobycia ropy i gazu z silnikami średniego napięcia.
Nagrodzono dr. Grzegorza Bronę - wykładowcę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciela i prezesa zarządu Creotech Instruments SA, w której odpowiada za budowanie wizji i strategii rozwoju, w szczególności w kluczowym dla spółki obszarze technologii kosmicznych.
Tytuł VIPI otrzymała dr Iwona Cymerman, która swój rozwój naukowy związała z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Dołączyła do Spółki NanoVelos S.A., w której wraz z zespołem komercjalizuje wynalazek oparty o wykorzystanie nanocząstek, jako nośnika różnych substancji w organizmie, w tym leków przeciwnowotworowych.
Wyróżnienie otrzymał prof. Piotr Garstecki - kierownik Grupy Badawczej Mikroprzepływów i Płynów Złożonych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Opracowania wykonywane przez ten zespół koncentrują się na tworzeniu zautomatyzowanych technik mikroprzepływowych na potrzeby badań w chemii, biochemii oraz mikrobiologii. Do osiągnięć grupy można zaliczyć opracowanie i instalację pilotażowej linii formulacyjnej dla przemysłu farmaceutycznego oraz opracowanie podstaw projektu wdrożeniowego nowoczesnego urządzenia diagnostycznego.
Kolejny z nagrodzonych to dr inż. Dawid Nidzworski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest współwłaścicielem kilku spółek, w tym ETON Group – startupu, którego celem jest wprowadzenia miniaturowej wersji czujnika - biosensora - do wykrywania wirusa grypy.
Laureatem konkursu został też dr Tomasz Skalski - entomolog z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes zarządu firmy Biomantis Sp. z o.o. Misją laboratorium Biomantis.pl jest tworzenie opatrunków - z wykorzystaniem larw much - na trudno gojące się rany.
Kolejny z laureatów to dr inż. Dominik Spinczyk z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół komputerowo wspomaganej radiologii i chirurgii. Swój wysiłek badawczy naukowiec koncentruje na mało inwazyjnych technikach niszczenia nowotworów wątroby, a w szczególności na systemach śródoperacyjnej nawigacji obrazowej.
Wśród nagrodzonych znalazł się również dr inż. Paweł Śliwiński z Zakładu Hydrauliki i Pneumatyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej zajmujący się projektowaniem i badaniami rozwojowymi pomp i silników satelitowych oraz zaworów. Obecnie - na zlecenie przemysłu - finalizuje prace z zakresu silników satelitowych o odwróconej kinematyce, które objęte europejskim zgłoszeniem patentowym, będą wdrożone do produkcji.
Misją ostatniej z laureatek - dr hab. n. med. Anny Wójcickiej - jest upowszechnienie wśród Polaków badań genetycznych jako elementu profilaktyki, diagnostyki oraz terapii celowanych. Jest współzałożycielką firmy Warsaw Genomics, spółki spin-out Uniwersytetu Warszawskiego, która powstała w celu zapewnienia pacjentom i lekarzom dostępu do najnowocześniejszych badań genetycznych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: naukowiec, innowacje
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje