Czy staniemy się nadludźmi?
Cybermózg jest połączeniem żywego organu z najnowszymi osiągnięciami elektroniki i powoli staje się rzeczywistością. Posiadacze cybermózgów, będą normalnie funkcjonować i nie będą narzekać na dolegliwości neurologiczne. Następnie jednak przyjdzie pora na udoskonalanie naszych zdolności, co sprawi ,że staniemy się nadludźmi. Gwałtowny rozwój neuroprotetyki, czyli kombinacji technologii i medycyny, pozwoli na budowę mikro implantów, które po wszczepieniu w nasze mózgi, czy inne części ciała, odmieni nasze życie, rozszerzając nasze zdolności. Szacuję się, że do 2020r. wartość takich operacji ma sięgać aż do 14 miliardów dolarów, tym samym notując wzrost o 15%. Jest to bardzo dużo, a przecież to dopiero początek.
Obecnie na największe zainteresowanie cieszą się implanty siatkówki oraz urządzenia, które niwelują objawy Parkinsona i napady epilepsji.
Naukowcy ze Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie odpowiedzialni są za najnowszy wynalazek tej dziedziny, a Mianowice elastyczny implant e-Dura. Implant e-Dura zaprezentowano zaledwie kilka tygodni temu. Implant wykonany jest z materiału imitującego oponę twardą, która stanowi warstwę ochronną mózgu i rdzenia kręgowego. Oddziałuje on w sposób bezpośredni na układ nerwowy, dzięki bodźcom elektrycznym i chemicznym. W początkowym etapie, badania przeprowadzono na sparaliżowanych szczurach, które dzięki implantom odzyskiwały zdolności ruchowe, przy czym efekty uboczne były mniej dotkliwe, niż w przypadku innych metod terapii. Implant e-Dura może pozostać w ciele człowieka nawet przez ok. 10 lat. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i bezpieczne dla pacjenta. Dzięki niemu, naukowcy będą mogli leczyć pacjentów z urazami i zaburzeniami neurologicznymi.
Najważniejsza jest wizja poprawy jakości życia osób sparaliżowanych. Ciągle prowadzone są badania dotyczące funkcjonowania mózgu. Jeśli sposób jego działania będzie nam dobrze znany, to zostaną otwarte drzwi do świata jego kontroli i udoskonalania. Naukowcy z General Electric oraz Brown University opracowali sensory, odbierające sygnały elektryczne, emitowane przez poszczególne neurony. Dzięki temu poznamy sposób w jaki grupy neuronów współdziałają ze sobą w procesie sterowania czynnościami mózgu. Wtedy możliwe będzie, opracowanie implantów, które zlikwidują zaburzenia i będą na bieżąco wspomagały te procesy.
Tagi: cybermozg, mozg, elektronika, nadludzie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje