Zmiany klimatu ukryte w chmurach
Rozwiązania tego problemu podjęli się uczestnicy inicjatywy EUCLIPSE (EU cloud intercomparison, process study and evaluation project). W badanie zaangażowano meteorologów i specjalistów ds. modelowania klimatu.
Założeniem projektu była poprawa modelowania zachowania chmur w celu opracowania metody pomiaru dokładności ich oddziaływania oraz lepsze zdefiniowanie parametrów procesów zachodzących w chmurach w modelach ESM. Inna część projektu dotyczyła tego, jak chmury reagują na zmiany klimatu w świecie fizycznym.
Uczestnicy projektu EUCLIPSE potwierdzili znaczenie łączenia różnych parametrów, takich jak obieg i konwekcja, konwekcja i chmury, turbulencje i konwekcja czy chmury i promieniowanie. Uczeni wykorzystali także nowy symulator chmur dla potrzeb ESM, który dostarcza ulepszonych danych do modelowania, a także udostępnia nowe narzędzia ewaluacyjne pozwalające sprawdzić parametry wyjściowe tych modeli.
Zastosowanie hierarchii modeli pozwoliło na wykazanie, jakich kombinacji hierarchii należy użyć w celu odpowiedzi na ważne pytania dotyczące nauki o klimacie. Projekt EUCLIPSE przyczynił się także do rozwoju zastosowań nowych technik diagnostycznych umożliwiających skuteczniejsze łączenie obserwacji i modelowania.
Oprócz przeszkolenia nowego pokolenia naukowców badających klimat, projekt EUCLIPSE pozwolił także na poszerzenie wiedzy na temat roli chmur, obiegu i klimatu, tym samym umożliwiając dokładniejsze przewidywanie skutków zmiany klimatu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: chmura, klimat, prognoza, meteorolog
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje