Stres zaburza spalanie tkanki tłuszczowej
Naukowcy z University of Florida Health w Gainesville we współpracy z kolegami z Chin doszli do takich wniosków prowadząc badania na mysich komórkach tkanki tłuszczowej i komórkach beta trzustki oraz ludzkich hepatocytach (komórki wątroby), a także na myszach.
Jak zaobserwowali, pod wpływem długotrwałego stresu (spowodowanego niedoborem aminokwasów w pożywce) w hodowanych komórkach rósł poziom białka o nazwie betatrofina. Okazało się ponadto, że białko to hamuje produkcję enzymu (tzw. adipocytarnej lipazy triacyloglicerolowej), który bierze udział w metabolizmie tłuszczu zmagazynowanego w organizmie. Również u myszy stres wiązał się ze wzrostem poziomu betatrofiny oraz ze spowolnieniem metabolizmu tkanki tłuszczowej.
Zdaniem głównej autorki badań, Li-Jun Yang, wyniki te wskazują, że betatrofina jest produkowana w odpowiedzi na stres i redukuje procesy spalania (tzw. lipolizy) zmagazynowanego tłuszczu. To może wyjaśniać, dlaczego osoby nieustannie zestresowane mogą mieć skłonność do tycia, bądź problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.
Choć krótkotrwały łagodny stres może pomóc ludziom efektywniej działać i pokonywać trudności, stres długotrwały na różne sposoby szkodzi zdrowiu, przypomina badaczka. Fakt, że spowalnia on metabolizm tłuszczu w organizmie, jest – jej zdaniem - kolejną przyczyną, dla której najlepiej rozładowywać stresujące sytuacje i żyć w sposób bardziej zrównoważony.
Autorzy pracy podkreślają zarazem, że w przyszłości konieczne jest zweryfikowanie roli betatrofiny w metabolizmie tkanki tłuszczowej u ludzi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: metabolizm, stres, tkanka tluszczowa, bialko
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje