Tworzenie glebowej sieci mikroorganizmów
Badanie ryzosfery może doprowadzić do odkrycia nowych sposobów zapobiegania stresowi u roślin, nowych patogenów, a także lepszego poznania funkcjonowania ekosystemów. W finansowanym ze środków UE projekcie BRIO (Banking rhizosphere micro-organisms. European - Russian initiative to set up a network of rhizosphere microbiological resources centres) połączono unijne i rosyjskie bazy danych i zbiory hodowlane mikroorganizmów zasiedlających ryzosferę do użytku w badaniach i przemyśle.
Zespoły wymieniły się zgromadzonymi przez siebie najcenniejszymi informacjami na temat mikroorganizmów, w wyniku czego udało się utworzyć bazę liczącą aż 1100 szczepów bakteryjnych. Baza danych obejmuje mikroorganizmy skategoryzowane w biopestycydy, bionawozy i środki bioremediacji, a obecnie administrowana jest przez członków projektu BRIO.
Opracowano również wytyczne dotyczące procesu dodawania i usuwania materiałów z bazy w taki sposób, aby żadne zasoby nie zostały utracone. Nowi członkowie sieci zostali przeszkoleni w zakresie korzystania z bazy. Partnerzy projektu BRIO poświęcili wiele pracy tworzeniu wspólnych polityk i procedur, które zapewnią gładkie funkcjonowanie sieci.
Na zakończenie przeprowadzono badania terenowe w Rosji, aby dodać nowe organizmy do rozszerzającej się bazy danych.
Sieć BRIO będzie wspierać unijną bio-gospodarkę opartą na wiedzy dostarczając badaczom i przedstawicielom branży przemysłowej cennej wiedzy i zasobów. Powinno to w przyszłości doprowadzić do realizacji nowych badań i innowacji na tym polu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: mikroorganizm, gleb, siec, roslina, ekosystem
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje