Transportery metali nowym celem antybiotykoterapii
W tym celu finansowany przez UE projekt METAL TRANSPORTERS (Mechanistic and pharmacological studies of transition-metal ABC transporters that are essential to bacterial virulence) zajmie się badaniem potencjału transporterów (ABC) metali przejściowych kasety wiążącej ATP jako nowych celów antybiotykoterapii. Transportery ABC to białka transbłonowe, które wykorzystują energię ATP do prowadzenia ważnych procesów biologicznych, w tym transferu różnych molekuł przez błony.
Celem badaczy jest opisanie funkcji transporterów ABC i scharakteryzowanie mechanizmu działania nowo zidentyfikowanego transporter MntABC, Bacillus anthracis. Ostatecznym celem jest zademonstrowanie, że białka ABC są atrakcyjne jako cząsteczki docelowe dla opracowywanych leków, a przy tym mają zdolność tworzenia skutecznych inhibitorów.
Od rozpoczęcia projektu naukowcy przeprowadzili porównanie mechanistyczne funkcji różnych transporterów ABC, aby określić ich powinowactwo do substratu, a także dynamikę i kinetykę kształtowania się kompleksu transportowego. Ponadto uzyskali strukturę krystaliczną transportera MntABC Bacillus anthracis i określili swoistość substratu i powinowactwo wiązania do ligand metalu. Wyniki dowodzą, że transporter MntABC nie bierze udziału w metabolizmie żelaza, za to wiąże się z bardzo dużym powinowactwem do kobaltu, manganu i cynku.
Z perspektywy terapii, naukowcy ukończyli wielkoskalowe obliczeniowe badanie przesiewowe małych cząsteczek, które mogą potencjalnie hamować czynność MntABC. W ramach tych prac zidentyfikowano 25 obiecujących cząstek, które są obecnie testowane pod kątem ich działania antybakteryjnego.
Wyniki badania METAL TRANSPORTERS powinny wyjaśnić rolę transporterów ABC w zjadliwości bakteryjnej i pozwolić zidentyfikować leki, które posłużą za antybiotyki.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: zjadliwość bakteryjna, patogeneza, antybiotykoterapia, bakterie, transporter, metal przejsciowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje