Węgiel oceaniczny w badaniach nad zmianami klimatu
Celem finansowanego przez UE projektu BARIUM (Barium cycling in Antarctic waters: Understanding present and past ocean processes) jest dokonanie pomiaru poziomów baru, co pozwoli wyjaśnić, w jaki sposób naturalne zmiany w magazynowaniu węgla oceanicznego wpływały na klimat w przeszłości.
Dwutlenek węgla w atmosferze, który powoduje i nasila zmianę klimatu, podlega silnemu działaniu oceanów, które uwalniają i absorbują węgiel. Przykładowo wiele organizmów oceanicznych magazynuje węgiel w skorupach w postaci węglanu wapnia.
Projekt BARIUM bada oceaniczne magazynowanie węgla w Zachodnim Półwyspie Antarktycznym, regionie, w którym w ostatnich dekadach następuje gwałtowne ocieplenie zarówno atmosfery, jak i oceanu. Zespół bada obieg baru, by wyjaśnić dawne wahania w oceanicznych poziomach węgla.
Rozpuszczony dwutlenek węgla w wodzie morskiej jest absorbowany przez organizmy żywe, np. przez kalcytowe muszle ameb jednokomórkowych, i podobnie dzieje się z barem. Gdy następuje śmierć tych organizmów, ich muszle opadają na dno morskie, gdzie gromadzą się jako osad sedymentacyjny.
Stosunek baru do wapnia w tych osadach może posłużyć do obliczania rozpuszczonego węgla i alkaliczności, pozwalając stworzyć lepszy obraz historycznej cyrkulacji oceanicznej. Jednakże słuszność zastosowania baru jako wskaźnika budzi pewne wątpliwości, ponieważ reakcje chemiczne leżące u podstaw obiegu baru nie są w pełni rozumiane.
Aby móc lepiej interpretować dane na temat baru i wapnia, dawne reakcje chemiczne w oceanach i obieg węgla, badacze gromadzą informacje na temat cyklu baru. Obecnie prowadzą analizy baru na podstawie próbek uzyskanych z dużych szerokości geograficznych Zachodniego Półwyspu Antarktycznego, Atlantyku Równikowego i Oceanu Lodowatego Południowego.
Badacze mają nadzieję, że do czasu ukończenia projektu, uda im się zdobyć dokładne zestawy danych dotyczących rozpuszczonego baru i sedymentacyjnych proporcji baru i wapnia z tych regionów. Dostarczą one informacji na temat zmian w ilości baru, a tym samym zmian klimatu 800 000 lat wstecz.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: węgiel oceaniczny, klimat, ocean
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje