Molekularne spojrzenie na ewolucyjne zmiany DNA
Uczestnicy projektu REALISTIC CODON MODE (Biologically-motivated probabilistic evolutionary models and their use for genomic analyses) tworzą model ewolucyjny obalający szeroko przyjęte założenie, że stopień wszystkich substytucji synonimicznych jest taki sam we wszystkich miejscach kodu genetycznego. Naukowcy mogą teraz określić skutki selekcji na poziomie nukleotydowym. Oczekuje się, że połączenie biologii ewolucyjnej i genomiki pozwoli poszerzyć wiedzę o przystosowaniach gatunków w skali pojedynczych molekuł.
W pierwszej części projektu badacze zakończyli tworzenie ewolucyjnego modelu kodonu. Użycie modelu wykazało powszechną zmienność częstotliwości występowania zasad w substytucji zasad w DNA/RNA kodujących sekwencji u kręgowców. Jest to najprawdopodobniej wynikiem różnego stopnia selekcji na poziomie nukleotydowym.
Model zastosowano do ewolucji genomu ludzkiego wirusa niedoboru odporności typu 1. Badacze stworzyli zwalidowane narzędzie do przewidywania funkcjonalnych regionów w materiale DNA zagnieżdżonych w regionach kodujących białka. Co więcej, analiza zachowawczych mutacji synonimicznych Ks potwierdziła, że istnieją regiony DNA, które nie mają przewidzianej funkcji, lecz podlegają z nieznanych dotąd przyczyn presji selekcyjnej.
Wyniki badawcze umożliwiły jak dotąd wyciągnięcie namacalnych i wyraźnych wniosków odnośnie do procesów w obrębie DNA podczas ewolucji. Pojawiły się również nowe pytania, a udoskonalone modele mogą umożliwić udzielenie na nie odpowiedzi.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: dna, ewolucja, bialko, kodon
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje