Naukowcy badają genetykę starzenia nerek
Wyniki ostatnich badań sugerują, że regeneracja lub zastąpienie utraconych podocytów nie jest możliwe. Podocyty to wysoce wyspecjalizowane komórki nerek, które tworzą barierę filtracyjną. W starzejących się i przewlekle chorych nerkach ulegają one degeneracji.
Uczestnicy inicjatywy RENAL EPIGENETICS (Epigenetic modifications in glomerular nephropathy and renal aging) badają mechanizmy starzenia nerkowego ze szczególnym uwzględnieniem podocytów pomitotycznych. Komórki te są wrażliwe na reaktywne formy tlenu i czynniki wzrostu, które mogą zmieniać ekspresję genetyczną i zachowanie komórek. Badacze mieli również na celu sprawdzenie roli ssaczego celu rapamycyny (kinazy mTOR) i zależnych od autofagii modyfikacji epigenetycznych w starzeniu nerek przy użyciu odpowiednich mysich modeli.
Niektórych kluczowych odkryć dokonano podczas pierwszego etapu projektu. Naukowcy odkryli, że w przypadku długo żyjących podocytów kłębuszkowych autofagia odgrywa główną rolę w starzeniu komórkowym. W szczególności odkryto, że regulowana przez mTOR kinaza fosfatydyloinozytolu klasy III (Vps34) jest kluczowa w dojrzewaniu pęcherzyka endocytotycznego i autofagicznego.
Początkowo badacze z projektu przeanalizowali mutacje knockout regulatorów epigenetycznych w podocytach starzejących się nerek, aby dowiedzieć się więcej o słabo poznanym szlaku sygnalizacji mTOR. Badania pokazały, że wyciszenie transkrypcyjne supresora Ras-GTP RASAL1 i nieprawidłowy promotor metylacji wysepek CpG prowadzą do przewlekłej choroby nerek.
Jak dotąd uczestnicy badania RENAL EPIGENETICS zidentyfikowali czynniki związane ze starzeniem nerkowym i dostarczyli biomarkerów, które są potencjalnymi celami terapeutycznymi lub pozwolą monitorować postępy choroby. Inne potencjalne zastosowania wyników bieżących badań obejmują przewidywanie zagrożenia i zapobieganie nefropatii cukrzycowej.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: metabolizm, genetyka, nerki, populacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje