Siłownia dla naszego mózgu
W finansowanym przez UE projekcie NEUROFEEDBACK (Modulating human brain function and dysfunction with neurofeedback) zastosowano obrazowanie czynnościowe mózgu w czasie rzeczywistym metodą rezonansu magnetycznego w Pracowni Mózgu i Zachowania Uniwersytetu w Genewie oraz Ośrodku Obrazowania Biomedycznego Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL). Wykorzystano tę metodę, aby opracować i zastosować procedurę neurologicznego sprzężenia zwrotnego korzystającą z łączności między obszarami mózgu.
To nowe podejście, uwzględniające połączenia w mózgu, umożliwiło naukowcom uderzenie w choroby związane z nieprawidłowymi wzorcami sieci czynnościowych w mózgu. Uczestnicy z zaburzeniami i bez mogli sprawować kontrolę nad sieciami w mózgu odpowiadającymi za widzenie i emocje.
Wyniki projektu NEUROFEEDBACK są bardzo obiecujące. Korzyści z treningu utrzymywały się nawet przez 12 miesięcy. Ponadto wytyczne dotyczące strategii umysłowych ułatwiają uczenie się z wykorzystaniem neurologicznego sprzężenia zwrotnego. Nowy protokół stanowi obiecującą metodę badania czynności mózgu i może stanowić podstawę nowych metod o zastosowaniach klinicznych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: neurologiczne sprzężenie zwrotne, mozg, pamiec, emocje, terapia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje