Choroby dziąseł mogą przyspieszać demencję
Naukowcy z University of Southampton oraz King's College w Londynie przeprowadzili badania na 59 osobach z łagodną lub umiarkowaną demencją. Poddawali je badaniom sprawności umysłowej oraz pobierali próbki krwi, aby zmierzyć poziom markerów zapalnych. Jednocześnie niepoinformowana o wynikach badań psychologicznych higienistka stomatologiczna przeprowadziła kontrolę stanu jamy ustnej.
Wyraźne problemy z dziąsłami miały 22 osoby, podczas gdy u 37 pozostałych były one znacznie mniej widoczne. Średni wiek w grupie z chorobami dziąseł wynosił 75 lat, natomiast dla osób z dziąsłami w niezłym stanie - 79. Większość pacjentów (52 osoby) obserwowano przez następne pół roku i powtórzono wszystkie badania. Jak się okazało, u osób z chorobami dziąseł (zapalenie przyzębia) postęp demencji był sześciokrotnie szybszy. Tak duża różnica i szybki postęp choroby były dla badaczy zaskoczeniem.
Zdaniem specjalistów stan zapalny dziąseł może przyspieszać pogarszanie się sprawności mózgu. Wysoki poziom przeciwciał przeciwko bakteriom powodującym stany zapalne dziąseł ma związek z podniesionym poziomem cząsteczek związanych z zapaleniem, które mogą działać na mózg.
Jak skomentowało dla BBC brytyjskie Alzheimer's Society, jeśli wyniki badań się potwierdzą, właściwa higiena jamy ustnej mogłaby spowolnić postęp demencji (przy czym demencja przyczynia się z reguły do pogorszenia dbałości o jamę ustną). Dr Mark Ide, stomatolog z King's College w Londynie wyjaśnił, że osoby z chorobami dziąseł podczas żucia pokarmów „wstrzykują” bakterie do naczyń krwionośnych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: dziaslo, demencja, chroba alzheimera, zeby
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje