Ekologiczna przyszłość poliuretanu
Zespół projektu CLEARPLAST (Development of extraction process for removal of pigments and additives for recycling of polymers) przystąpił do opracowania różnych metod mających na celu usunięcie pigmentów i dodatków z resztek poliuretanowych.
Początkowo prace skupiały się na stworzeniu procesu ekstrakcji pigmentu obejmującego zastosowanie nadkrytycznego dwutlenku węgla. Choć dotychczas w procesie dodawania pigmentów do polimerów lub usuwania dodatków z poliuretanów stosowano ciecz nadkrytyczną, okazała się ona niezbyt skuteczna w procesie usuwania pigmentów z poliuretanów. Zastosowanie innych rozpuszczalników nadkrytycznych, środków powierzchniowo czynnych lub filtracji wysokotemperaturowej do ekstrakcji pigmentu nie przyniosło pożądanych rezultatów.
Zespół skupił się zatem na alternatywnych metodach ekstrakcji opartych na bardziej konwencjonalnych technologiach, takich jak rekrystalizacja i filtracja rozpuszczalnika. Tę metodę wykorzystano głównie do ekstrakcji pigmentów organicznych z poliuretanu. Kolejną częścią prac była ekstrakcja pigmentów nieorganicznych przy użyciu rozpuszczalnika kwasowego. Efektem tych prac było złożenie wniosku patentowego.
Biorąc pod uwagę fakt, że niemal 50% odpadów plastikowych w UE trafia na śmietniska, wiele energii i przetworzonych surowców marnuje się, zamiast być przetwarzanych w nowe produkty. Działania projektu są w zgodzie z dyrektywą ramową w sprawie odpadów z 2008 r. (WFD), która kładzie podwaliny pod proces przekształcenia UE w społeczeństwo powszechnie stosujące recykling. W dyrektywie WFD zdefiniowano odrębny cel na rok 2015 dotyczący zbiórki odpadów plastikowych, podobnie jak w dyrektywie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, która obejmuje określone cele w tym zakresie.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: tworzywa sztuczne, ekologia, poliuretan, polimer
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje