Konstruktorzy przyszłości z Krosna
Jak poinformował PAP kanclerz krośnieńskiej PWSZ Franciszek Tereszkiewicz, w dobie rozwoju procesów automatyzacji uczelnia chce szczególny nacisk położyć na zapoznanie studentów z komputerowymi technikami konstrukcji. „Absolwenci tej specjalności, oprócz gruntownej znajomości zasad mechaniki i projektowania, będą mieli również okazję do praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy” - dodał.
Będzie to możliwe, bowiem nowy kierunek powstał przy współpracy z jednym z największych w Europie producentów mebli biurowych Grupą Nowy Styl z Krosna.
Jak powiedział PAP członek zarządu Grupy Dariusz Frydrych, obecnie technologie 3D całkowicie odwróciły procesy projektowania i produkcji przemysłowej. „Skróciły czas prototypowania, ułatwiły testowanie i zarządzanie portfolio projektowym. Jeśli chcemy w pełni korzystać z tych udogodnień, musimy odmienić również proces edukacji inżynierów” - dodał.
Zaznaczył, że impulsem do utworzenia wraz z uczelnią nowego kierunku był brak wykwalifikowanych inżynierów-konstruktorów, który firma zauważyła podczas rekrutacji. Rocznie Grupa zatrudnia od kilkunastu do dwudziestu takich inżynierów.
„Uczelnia elastycznie dopasowała swoją ofertę edukacji. Zapewniła infrastrukturę informatyczną i przygotowała kadrę, która będzie szkolić z najnowszych narzędzi projektowych. Utworzenie nowych studiów jest modelowym przykładem współpracy nauki i biznesu” - powiedział Frydrych.
Program studiów łączyć będzie przedmioty kierunkowe niezbędne inżynierom mechanikom z dużą ilością zajęć laboratoryjnych. Studenci będą uczyli się na jednym z najbardziej zaawansowanych systemów – 3DExperience, który dostarczy firma IBS Poland, partner technologiczny kierunku.
Wśród przedmiotów, które będą się odbywały w ramach studiów to m.in. konstrukcja i eksploatacja maszyn, nauka o materiałach, inżynieria wytwarzania, automatyka i robotyka, inżynieria dźwięku, komputerowy zapis konstrukcji. Uzupełnieniem będą przedmioty tzw. menedżerskie m.in: praca w zespole i zarządzanie projektami.
Ponad 50 proc. będą stanowiły zajęcia laboratoryjne, m.in: komputerowe wspomaganie projektowania 3D, podstawy projektowania systemów mechatronicznych, zaawansowane techniki projektowe CAD czy szybkie prototypowanie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: studia, inzynier, krosno, technologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje