87 mln zł na rozwój studenckich kompetencji
Nagrodzone w Programie Rozwoju Kompetencji uczelnie otrzymują pieniądze na rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. Do rozstrzygniętego właśnie konkursu uczelnie złożyły w sumie 440 wniosków. Przyjęte przez NCBR kryteria pozwoliły wyłonić 61 najlepszych projektów, które będą prowadzone na 41 uczelniach. Maksymalna wartość jednego projektu sięga 10 mln zł.
Szkoły wyższe otrzymają dofinansowanie na prowadzenie zajęć kształtujących kompetencje oczekiwane przez pracodawców, realizując m.in. certyfikowane szkolenia i zajęcia warsztatowe, dodatkowe zadania praktyczne, a także współpracując z podmiotami zagranicznymi oraz z otoczeniem społeczno-gospodarczym, czyli firmami zainteresowanymi rozwojem kompetencji studentów. W każdy z dofinansowanych projektów zaangażowali się przedsiębiorcy – potencjalni pracodawcy studentów objętych programem.
"Aby rozwiązać problem niedostosowania umiejętności absolwentów uczelni wyższych do wymogów rynku pracy i oczekiwań pracodawców, trzeba stale pogłębiać współpracę środowisk akademickich z biznesem. Wprowadzenie do programów studiów zajęć praktycznych opracowanych wspólnie przez uczelnie i przedsiębiorców podniesie kluczowe kompetencje młodego pokolenia, które w przyszłości stanowić będzie o sile polskiej gospodarki" – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
Z zajęć współtworzonych przez uczelnie i przedsiębiorstwa skorzystają studenci z całej Polski i ze wszystkich kierunków studiów: zarówno technicznych, ekonomicznych czy medycznych, jak i artystycznych, psychologicznych i społecznych. Przyszli projektanci, logopedzi, geolodzy czy informatycy będą doskonalić m.in. miękkie umiejętności związane z komunikacją i współpracą w grupie, czyli kompetencje przydatne w wielu zawodach oraz pożądane przez wielu pracodawców.
"Dzięki Programowi Rozwoju Kompetencji studenci uczelni wyższych dowiedzą się czym jest przedsiębiorczość i na czym polega praca metodą projektową. Rozwiną swoje umiejętności analityczne, językowe oraz informatyczne tak potrzebne w środowisku nowoczesnych technologii" – mówi zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki. "Biorąc udział w zakwalifikowanych do dofinansowania projektach, nabędą konkretne umiejętności, które wpisują się w oczekiwania rynku pracy. To zapewni im lepszy start w zawodową przyszłość i wypełni lukę, na którą skarżą się pracodawcy" – dodaje prof. Kątcki.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Programu Rozwoju Kompetencji
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje