Mechanistyczne spojrzenie na degradację komórek
Uzyskano niedawno dowody, że białka związane z autofagią (Atg) są najważniejszymi regulatorami tworzenia autofagosomów, ich fuzji z lizosomami i pozyskiwania cargo. Z kolei białko Atg8 jest regulowane poprzez modyfikacje potranslacyjne. Naukowcy z projektu AS_ETHZ_IEF_2012 (The role of Atg8 posttranslational modifications in autophagy) postanowili zbadać czynnościowe skutki tych modyfikacji.
W tym celu badacze opracowali układ in vitro do wytwarzania różnicowo ufosforylowanych wariantów białka Atg8. Wyniki tego badania wskazują, że fosforylacja z udziałem białka Atg1 jest niezbędna do autofagii. Dzięki zidentyfikowaniu nowych celów białka Atg1 naukowcy mogli następnie przeprowadzić badania strukturalne z użyciem mikroskopu elektronowego.
Podsumowując, badanie dostarczyło nowej wiedzy na temat nieznanych wcześniej szlaków transdukcji sygnału, uczestniczących w inicjacji procesu autofagii. Posłużyło też jako punkt wyjścia do badań strukturalnych najważniejszych kompleksów uczestniczących w autofagii, składających się z licznych podjednostek. Wyjaśnienie mechanizmu i regulacji autofagii przyczyni się do odkrycia leków na wiele chorób związanych z zaburzeniem tego procesu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: autofagia, degradacja, komorka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje