Cyklina D1 celem leków przeciwnowotworowych
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu CYCLOCK (Cell cycle clock in nervous system and cancer) postanowili zbadać regulowane przez cyklinę D1 mechanizmy molekularne. Poprzednie prace prowadzone przez konsorcjum pokazały, że cyklina D1 jest powiązana z regulacją transkrypcji. W tym kontekście użyto transgenicznych myszy z mutacją cykliny D1 i przeprowadzono immunoprecypitację chromatyny poprzedzoną sekwencjonowaniem DNA i profilowaniem transkrypcji przez sekwencjonowanie RNA.
Naukowcy odkryli, że cyklina D1 ulega ekspresji w dorosłych pomitotycznych tkankach, a następnie wykazuje działanie sprzyjające przeżyciu komórek podczas starzenia. Obniżony poziom cykliny D1 korelował z indukowaną stresem śmiercią komórkową, co wskazuje na potencjalną rolę cykliny D1 w związanych z wiekiem zaburzeniach, takich jak choroba Parkinsona.
Dodatkowo, dzięki nowatorskiej technologii bazującej na fluorescencji, zespół badawczy udowodnił istotność cykliny D1 w postępach i utrzymaniu guza. Wyniki pokazały, że cyklina D1 chroni komórki nowotworowe przed śmiercią, co czyni z niej nowy cel leków przeciwnowotworowych. Stworzono nowe terapeutyczne możliwości leczenia bazujące na regulowaniu ekspresji cykliny D1.
Uczestnicy projektu CYCLOCK opatentowali nową strategię wykrywania cykliny D1, która może stanowić narzędzie do rozpoznawania oporności na chemioterapię.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: genom, cyklina d1, nowotwor
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje