Skuteczne szczepionki na gronkowca
Z nowo pozyskanych danych od pacjentów z zespołem Hioba, bardziej podatnych na infekcję gronkowcem złocistym, wynika potencjalna rola odporności uwarunkowanej przez limfocyty T. Możliwość indukowania swoistych odpowiedzi limfocytów T jest więc istotnym parametrem podczas wyboru antygenów do szczepionki.
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu T-BAC (Exploring the roles and plasticity of T-cell responses in anti-BACterial immunity) postanowili zidentyfikować nowe antygeny gronkowca, rozpoznawane przez limfocyty T, aby zbadać plastyczność tych komórek po indukcji. Skupiono się na limfocytach Th17, podgrupie pomocniczych limfocytów T CD4, które wydzielają interleukinę 17 i odgrywają główną rolę w ochronie śluzówki.
W pierwszej kolejności badacze wybrali dziesięć białek gronkowca złocistego, w tym toksyny oraz białka wiążące macierz zewnątrzkomórkową i uczestniczące w innych procesach bakteryjnych. Następnie użyto ich do stymulacji komórek krwi obwodowej od zdrowych dawców i zaobserwowano, że tylko trzy z tych antygenów zwiększały liczbę specyficznych względem gronkowca złocistego limfocytów Th17. Podczas dalszej hodowli tych komórek w obecności cytokin zaobserwowano, że utrzymywały one pewien stopień plastyczności. W podobny sposób przebadano komórki zdrowych dawców immunizowanych badanymi szczepionkami na gronkowca złocistego. Odkryto, że antygeny używane w tych szczepionkach nie stymulowały limfocytów Th17.
Wyjaśnienie roli limfocytów T w przeciwbakteryjnych odpowiedziach immunologicznych jest niezbędne w projektowaniu nowatorskich strategii szczepień przeciw patogenom bakteryjnym. Reasumując, uczestnicy badania T-BAC podkreślili istotność limfocytów Th17 i potrzebę wyboru antygenów gronkowca złocistego, które wzbudzą odpowiedź limfocytów T.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: bakteria, szczepionka, przeciwciala, gronkowiec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje