Naczynia krwionośne guza na celowniku
Obecnie w onkologii dostępnych jest kilka leków przeciwangiogennych. Większość z nich nakierowana jest na guzowe czynniki angiogenne, a ich skuteczność jest często zmniejszona przez rozwój oporności na nie. Celem finansowanego przez UE projektu GENE (Genomic screening of the embryo for novel targets in the tumour endothelium) było znalezienie specyficznych markerów komórek śródbłonka, który wyścieła wnętrze naczyń krwionośnych guza, aby umożliwić dokładne nakierowanie na nie leków.
Zgodnie z hipotezą roboczą projektu geny czynne podczas rozwoju zarodka mogą być również aktywne w układzie naczyniowym guza. Badacze przeanalizowali pełen profil ekspresji genów w mysich zarodkach na różnych etapach rozwoju, jak również w śródbłonkowych komórkach guza. Jako odniesienia do identyfikacji genów specyficznych dla zarodków użyto tkanek dorosłej myszy.
Badania przesiewowe umożliwiły identyfikację 24 potencjalnie docelowych genów, które charakteryzowały się 100 razy wyższą ekspresją w guzowych komórkach śródbłonka niż w tkankach dorosłej myszy. Badacze zwalidowali ekspresję tkankową 10 najbardziej obiecujących genów białek zewnątrzkomórkowych.
Badanie prowadzone przez uczestników projektu GENE stanowi ważny etap wstępny w tworzeniu nowatorskich i potencjalnie bardzo skutecznych leków przeciwnowotworowych. Zidentyfikowane cele są specyficzne względem komórek śródbłonka guza, co minimalizuje ryzyko potencjalnie toksycznych działań niepożądanych i mutacji komórek guza w kierunku wariantów lekoopornych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: lek, nowotwor, guz, naczynia krwionosne, terapia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje