Kontakt ze sztuką korzystnie wpływa na zdrowie
Oglądanie dzieł sztuki redukuje stres i korzystnie wpływa na zdrowie - to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Bolonii wśród osób w wieku od 19 do 81 lat. Lekarze zbadali reakcje ich organizmu na widok fresków w sanktuarium w Piemoncie.
Zauważa się, że po raz pierwszy dokonano dokładnych pomiarów zmian w organizmie, do jakich dochodzi w rezultacie kontaktu z pięknem sztuki.
Miejscem nie mających według prasy precedensu badań było majestatyczne XVI-wieczne sanktuarium w miejscowości Vicoforte koło Cuneo, słynące z udekorowanej freskami kopuły, największej na świecie w kształcie elipsy.
Do eksperymentu wybrano osoby z wykształceniem średnim i wyższym, mające średni kontakt z kulturą.
Przed wejściem uczestników badań na kopułę, a następnie po zejściu z niej lekarze z miejscowej przychodni pobierali od nich próbkę śliny, by stwierdzić poziom zawartości kortyzolu w organizmie na początku zwiedzania i po jego zakończeniu.
Kortyzol to naturalny hormon steroidowy, nazywany hormonem stresu. Jego nadmiar prowadzi do wielu chorób, powikłań sercowo-naczyniowych, zaburzenia odporności, depresji, chronicznego zmęczenia.
Eksperci uznali wyniki wręcz za zaskakujące. U uczestników eksperymentu stwierdzono spadek poziomu kortyzolu w czasie wizyty w zabytku średnio o 60 procent.
Niemal wszyscy, bo 90 procent z nich powiedziało zaś lekarzom, że po zwiedzaniu czuje się lepiej.
"Sztuka jako metoda terapii nie jest niczym nowym" - wyjaśnił kierujący badaniami profesor Enzo Grossi z uniwersytetu w Bolonii.
Po pierwszy jednak, podkreślił, na podstawie tych analiz można było "zmierzyć" to, jak dobroczynny wpływ na zdrowie ma kultura i sztuka.
To zaś, uważają naukowcy, otwiera nowe możliwości wspomagania kuracji różnych chorób , na przykład Alzheimera, także poprzez kontakt z pięknem arcydzieł.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: sztuka, obraz, zdrowie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje