Opracowano biomarkery zdrowej żywności
Wskaźniki te nazywane są biomarkerami i pozwalają określić punkt wyjścia, jakim jest prawidłowy, fizjologiczny stan organizmu, oraz mierzyć odchylenia od niego. Zmiany te, np. w metabolizmie, mogą wynikać z choroby, diety, szczepienia lub prozdrowotnych właściwości żywności i suplementów.
Podczas projektu BIOCLAIMS, w badaniach na zwierzętach i ludziach, zidentyfikowano i potwierdzono użyteczność wielu biomarkerów kojarzonych z otyłością i kilkoma innymi zaburzeniami metabolicznymi.
Przyjmując podejście nazywane nutrigenomiką, badacze analizowali oddziaływania między składnikami pokarmowymi a genami badanych. Wykryli na przykład potencjalne biomarkery w komórkach krwi, dzięki którym można będzie przewidywać ryzyko cukrzycy lub innych chorób na późniejszych etapach życia.
Badacze odkryli też, że niektóre tłuszcze i lipidy w krwiobiegu stanowią biomarkery podwyższonego cholesterolu. Ponadto można wykorzystać profil aminokwasów do identyfikacji swoistych dla płci zaburzeń metabolicznych, które prowadzą do otyłości. Można też wykrywać zaburzenia wątroby, mięśni i nerek na podstawie obecności biomarkerów uszkodzonych białek w moczu.
Te biomarkery umożliwią nie tylko badania przesiewowe w kierunku różnych chorób, lecz również określanie wpływu składników pokarmowych na osoby zdrowe i chore.
Badacze potwierdzili już, że leptyna, hormon hamujący łaknienie, podawana młodym myszkom zapobiega rozwojowi związanych z otyłością chorób przewlekłych w późniejszym życiu. Stosowanie biomarkerów do identyfikacji osób z ryzykiem otyłości umożliwi wczesną interwencję, np. podawanie leptyny niemowlętom, w tym dzieciom karmionym piersią.
Biomarkery opracowane w projekcie BIOCLAIMS pozwolą prawodawcom monitorować oświadczenia zdrowotne producentów żywności oraz poprawić zdrowie ludzi poprzez wczesne wykrywanie potencjalnych problemów.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: zywnosc, biomarker, zdrowa zywnosc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje