Noblista z chemii z wykładem na AGH
12 maja w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się wykład, który wygłosi noblista, profesor Walter Gilbert. Ten wybitny amerykański naukowiec, specjalizujący się w dziedzinie fizyki, biologii i chemii, zajmujący się także fotografią artystyczną, będzie gościem AGH w dniach 12-13 maja b.r.
Profesor wygłosi wykład pt. „Science, Business and Art. The career path of prof. Walter Gilbert”. Spotkanie z noblistą ma charakter otwarty i odbędzie się jutro o godz. 8:30 w Auli Głównej AGH (bud. A-0, I p.).
Następnego dnia o godz. 11:00 odbędzie się wernisaż wystawy cyfrowych fotografii prof. Gilberta pt. „Podróżowanie”. Prace naukowca-artysty będzie można oglądać do połowy czerwca w holu budynku głównego uczelni, a od października b.r. w Centrum Energetyki AGH.
Profesor Walter Gilbert urodził się w 1932 r. w Bostonie w stanie Massachusetts. Kształcił się na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie Cambridge. Był profesorem fizyki oraz biologii na Uniwersytecie Harvarda. Jako naukowiec zajmował się m.in. biologią molekularną, prowadząc badania nad genami i DNA. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymał w 1980 r. za odkrycie tajemnicy sekwencjonowania DNA. Frederick Sanger i Walter Gilbert otrzymali to wyróżnienie wspólnie za wynalezienie sposobów rozszyfrowywania kolejności grup chemicznych wzdłuż cząsteczki DNA, co umożliwiło - po raz pierwszy - odczytanie genów. Odkrycie to zasadniczo przyspieszyło rozwój biologii jako nauki opartej na genetyce i doprowadziły do poznania genomu ludzkiego oraz wpłynęło na aktualny stan wiedzy na temat zrozumienia funkcjonowania żywych organizmów.
Biografia prof. Waltera Gilberta:
www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/1980/gilbert-bio.html
Tagi: Walter Gilbert, agh, nobel, noblista, wyklad, chemia, fizyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje