Rozwój technologii laboratoriów mikroukładowych
Celem projektu CLASS (Complex liquids at structured surfaces) było umożliwienie badaczom lepszego zrozumienia i przewidywania oddziaływań złożonych płynów na powierzchnie ustrukturyzowane. W projekcie uczestniczyli naukowcy specjalizujący się w badaniach teoretycznych, eksperymentalnych i obliczeniowych w ramach wymiany naukowców pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi.
Wymiany wzmocniły trwającą współpracę i stworzyły możliwości nawiązania nowych kontaktów. Ponadto zorganizowano cztery międzynarodowe warsztaty w celu szybkiego rozpowszechnienia wyników badań i umożliwienia spotkania członków konsorcjum z początkującymi badaczami.
Prace skupiały się głównie na konstrukcji powierzchni superhydrofobowych i charakterystyce ich właściwości zwilżających, a także na przepływach kapilarnych lub ciśnieniowych na podłożach o zmiennej topografii. Badano również samoorganizację cząstek koloidalnych na granicach faz płyn-płyn oraz zależną od powierzchni organizację koloidów nematycznych.
Branża przemysłowa dostrzegła niedawno ważną rolę, jaką odgrywają topografia i powierzchniowe właściwości chemiczne podłoży w rozwoju nowych technologii laboratoriów mikroukładowych. Dostosowanie granic faz ciecz-ciecz oraz ciało stałe-ciecz może umożliwić skuteczną kontrolę zarówno przepływu cieczy, jak i procesów zachodzących wewnątrz układu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: technologia, ciecz, laboratorium, mikrouklad
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje