Linia produkcyjna do badań białek
Aby w pełni wykorzystać potencjał proteomiki, ważne jest tworzenie i dostępność odczynników białkowych oraz w szczególności molekuł łącznikowych. Aby umożliwić badanie ekspresji, modyfikacji i oddziaływań wszystkich białek zakodowanych w genomie, potrzebna jest wysokoprzepustowa linia produkcyjna łączników.
Zakres finansowanego przez UE projektu AFFINOMICS (Protein binders for characterisation of human proteome function: generation, validation, application) objął przygotowanie wysokoprzepustowej, zautomatyzowanej linii do produkcji łączników proteomicznych. W skład konsorcjum AFFINOMICS weszło 19 wiodących europejskich centrów badawczych i jeden partner przemysłowy, a głównym celem było badanie szlaków transdukcji sygnału i białek związanych z nowotworzeniem.
Członkowie konsorcjum wprowadzili ważne ulepszenia technologiczne w produkcji standardowych przeciwciał monoklonalnych i poliklonalnych, jak również rekombinowanych molekuł łącznikowych. W tym kontekście użyto molekularnych systemów selekcji, takich jak prezentacja fagowa i rybosomalna. Aby osiągnąć właściwości konieczne do różnych zastosowań, łączniki białkowe powinny być starannie projektowane w oparciu o strukturę w pełni sfałdowanych białek, poszczególnych domen lub specyficznych modyfikacji.
Uczestnicy projektu AFFINOMICS ogółem stworzyli i opisali łączniki dla ponad 1400 kinaz, fosfataz, zmutowanych białek nowotworowych i biomarkerów osocza. Informacje dotyczące wszystkich produkowanych celów białkowych i łączników są dostępne bezpłatnie w internecie.
Implementacja bazujących na łącznikach technologii i narzędzi do proteomicznych analiz transdukcji sygnału dostarczyła na ten temat nowej wiedzy. Wyjaśniono, jak kompleksy sygnalizacyjne składają się i integrują w większe sieci, oraz ujawniono, jak dochodzi do zaburzeń ich funkcji. Resumując, zestaw łączników opracowanych w projekcie AFFINOMICS daje ogromne możliwości w dziedzinie badań podstawowych, służby zdrowia i tworzenia leków.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: bialko, proteom, lek, genom, linia produkcyjna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje