Polacy na czele University Rover Challenge
University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są między 2 a 4 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.
W półfinałach, które odbyły się pierwszego dnia zawodów, wystartowało 28 ekip z całego świata. Zawodnicy musieli m.in. przejechać krótki, 5-minutowy tor przeszkód, odpowiedzieć na pytanie dotyczące eksploracji Marsa, przy użyciu łazika podnieść i przewieźć narzędzia. Zespoły miały trzy punktowane przejazdy. Do zdobycia było 100 punktów. Liczba zdobytych punktów decydowała o tym, które zespoły wystartują w finale Ares (górna połowa tabeli), a która w finale Phobos (dolna połowa tabeli).
Do finału Ares, wśród 14 najlepszych ekip, znalazło się pięć polskich zespołów. Pierwsze miejsce i 84 punkty zdobył zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się zespoły ze Stanów Zjednoczonych. Czwarte miejsce należy do drużyny #next team z Politechniki Białostockiej, która wywalczyła 73 punkty. Wśród najlpeszych zespołów znalazły się też drużyny: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego (5. miejsce); Raptors z Politechniki Łódzkiej (10. miejsce); PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (14. miejsce).
Dwa pozostałe polskie zespoły wystartują w finale Phobos, w którym również walczy 14 ekip. Szóste miejsce wśród ekip programu Phobos zajął Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a dwunaste miejsce – SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.
W finałach Ares zespoły będą rywalizowały w czterech konkurencjach terenowych: pobieranie próbki, przejazd terenowy, pomoc astronaucie i panel oraz w jednej konkurencji bardziej teoretycznej, czyli prezentacji i analizie wyników. Finał Phobos będzie składał się tylko z dwóch konkurencji: naukowej i toru przeszkód.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: mars, lazik, zawody, rover
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje