Testy do wykrywania kiły i HIV w przychodniach
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu PREVENTIT (Assured point-of-care device for syphilis and HIV in pregnant women and new born) postanowili stworzyć testy do badań przesiewowych w punktach opieki dla zainfekowanych HIV i kiłą kobiet w ciąży. W tym celu konsorcjum rozważało dwie platformy, mianowicie test przepływu bocznego (LFA) i test Cyclotek, przeznaczone do testowania kilku analitów jednocześnie.
Oznaczenia te bazują na wychwycie HIV i kiły oraz wyznakowanych złotem koloidalnym sondach do detekcji, łączących się z antygenami w surowicy. Badacze zastosowali odczynniki do detekcji przeciwciał przeciw różnym typom wirusa HIV. W przypadku kiły test wykrywał przeciwciała przeciwkrętkowe, zwłaszcza przeciw antygenom krętka bladego (T. pallidum), i przeciwciała przeciw fosfolipidom rozpoznające materiał uwalniany z uszkodzonych przez zakażenie komórek.
Ograniczeniem testu LFA jest liczba sond, które można w nim zawrzeć, i czas, w którym antygen może przereagować z immobilizowaną sondą wychwytującą. Potencjalnie zmniejsza to czułość w porównaniu z testami typu Cyclotek. Mimo to opracowano kolejne prototypy testów LFA do wykrywania HIV/kiły, których działanie diagnostyczne było satysfakcjonujące.
Cyclotek umożliwia immobilizację wielu sond wychwytujących w określonych pozycjach, dzięki czemu można prowadzić kilkuetapowe oddziaływania i osiągać większą czułość. Badacze analizowali możliwość multipleksowego wykrywania HIV i kiły, lecz różnicowy charakter antygenów pogarszał działanie oznaczenia. Automatyczny odczyt wyników testu minimalizował ryzyko błędu i zwiększał czułość.
Wprawdzie dokładność diagnostyczna testu LFA na HIV-1 i 2 oraz kiłę wymaga dalszego dopracowania przed wdrożeniem do praktyki klinicznej, jednak sam pomysł testów w punkcie opieki jest wykonalny.
Brak dostępu do laboratoriów medycznych i ograniczona świadomość wielu chorób związanych z biedą w krajach rozwijających się sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak HIV. Wprowadzenie testów w punkcie opieki, takich jak te opracowane w projekcie PREVENTIT, pomoże poprawić sytuację.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: kila, hiv, wirus
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje