Genetyka na rzecz fermentacji spożywczej
Ponieważ o właściwościach szczepów probiotycznych decyduje ich DNA, sekwencja ich genomów może posłużyć do prognozowania przydatnych funkcji szczepu. W finansowanym przez UE projekcie GENOBOX (A genomics toolbox to enhance business for SMEs in the market of starter cultures and probiotics) opracowywane są narzędzia do sekwencjonowania i analizy szczepów probiotycznych, mające na celu identyfikację cech korzystnych lub szkodliwych dla zdrowia ludzi.
Członkowie konsorcjum zsekwencjonowali gatunki z rodzaju Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus i Bifidobacterium w celu identyfikacji genów odpowiadających za użyteczne i korzystne cechy. Obejmuje to geny decydujące o smaku i dojrzewaniu sera (dla przemysłu mleczarskiego) oraz o przyleganiu do komórek jelitowych czy produkcji witamin (dla przemysłu probiotycznego).
Naukowcy przeprowadzili również eksperymenty w celu identyfikacji potencjalnych markerów molekularnych do przewidywania pewnych cech i charakterystyk. Wszystkie wygenerowane dane zostały publicznie udostępnione poprzez platformę programową GENOBOX.
Platforma została już wykorzystana do znalezienia nowych metod fermentacji o wysokim uzysku i do identyfikacji markerów genetycznych do śledzenia szczepów w złożonych mieszaninach. Przewidywania zostały zwalidowane przez partnerów z małych i średnich przedsiębiorstw w ich laboratoriach.
Jako że fermentowane produkty spożywcze, takie jak ser, jogurt, chleb i wino, stanowią dużą część diety człowieka, prace te są bardzo ważne ze społeczno-ekonomicznego punktu widzenia. Przemysł spożywczy może w przyszłości wykorzystać specyficzne względem szczepów informacje funkcjonalne, aby stworzyć spersonalizowane produkty, które odpowiadałyby konkretnym problemom zdrowotnym.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: fermentacja, probiotyk, ser, wino
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje